Më mbaj mend (për 1 muaj)

Doza - Armik Publik Nr.1 Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.3 / Votuan:  3

Eshte bote e egerr si xhungel
une jam mbreti luan
fle gjume me nje sy hapur
se n'shenjester me kan

Qe kur isha adoleshent
sjam pajtuar me sistemin
doja te isha i pavarur
nisa tu studju terrenin

Institucione - Korporata
korrupsion me lek te thata
kta jan te gjith
mafioza me gravata

Qe ne televizione
flasin per demokraci
por ne fakt
diktatura mbijeton ne Shqiperi

Ti mo m'flet mu per liri
por zerri nuk te degjohet
e verteta censurohet
byth e ences promovohet

Mu sme ben aspak pershtypje
qe injoranca eshte ne kulm
investohen shum miliona
qe masat te rrin ne gjume...me t'vertete

Smund te ndryshosh boten
nese nuk ndryshon veten
ata qe sdun te zgjohen
po ne vend do te mbeten

Une jam nje shpirt i lir
po kerkoj thjeshte te verteten
i kam qindra histori
nese do me fol per jeten

Revolucionar si Che Guevara
kontroversial si David Icke
jam 5 hapa para

Shum i thelle
njesoj si mjeshter kulti
njoh sekretet e gjithe koherave
njesoj si Krishnamurti

Anarkist
Mason grada 33
autodidakt
shkolla sme mesoj asgje

ky jam une
dhe po i njejti do te mbes
do luftoj per drejtesi
deri diten qe do vdes

Jam jasht rrjetit nuk i llogaris ligjet
as kushtetuten parlamenti le te digjet
Kush jan ata qe dun me m'kontrollu jeten?
Clirova mendjen dhe mesova te verteten

Jam perandor sme sundon dot asnjeri
jam i vertete sjetoj dot me hipokrizi
per kta do t'jem Armik Publik Numer 1
Droge Obsesion Zinxhir dhe Anarki

Jetoje jeten sikur t'jet
dita e fundit qe jeton
dhe meso me iden
se do jetosh pergjithmon

Vdekja eshte nje iluzion
se shpirti asnjehere nuk vdes
jeta e shkurter ne kte toke
eshte thjeshte 1 eksperienc

Kto sti mesojn ne shkolle
sepse nuk kan leverdi
duan skllever te dobishem
jo popull me dituri

Une tregoj te verteten
por nuk me beson njeri
se historia e vertete
sot quhet mitologji

Teknologji
kena krijuar varesi
njerez pa fantazi
rrin ne shpi tu pa t.v

Telefonat ne per duar
ti u flet skan reagim
te fiksuar n'instagram
sbejn as muhabet ne tavolin

Jam arratis me kohe
sbehem pjese e cmenduris
dua tjem pjese e zgjidhjes
dhe shembull i pjekuris

Ky sistem sna do te miren
ndaj dhe une sjam bashkpunues
duan qe te na sundojn
ky eshte sekreti pervelues

Teorit konspirative
realiteti qe jeton
shpresoj nje dite ti hapesh syt
para se te jet shum vone

Rezisto mos u bind
ti ke fuqin e perendis
mblidhi forcat dhe ndrysho
jam ktu per ty dua ta dish

Nuk kam as nje interes
po te flas me pasterti
kto fjale merri si keshilla
dhe vepro me siguri

Muzika ime jep mesazhe
transmeton energji
pozitive sigurisht
se i till jam si njeri

Jam jasht rrjetit nuk i llogaris ligjet
as kushtetuten parlamenti le te digjet
Kush jan ata qe dun me m'kontrollu jeten?
Clirova mendjen dhe mesova te verteten

Jam perandor sme sundon dot asnjeri
jam i vertete sjetoj dot me hipokrizi
per kta do t'jem Armik Publik Numer 1
Droge Obsesion Zinxhir dhe Anarki


POWER TO THE PEOPLE.
Doza
Publikimi: 31/08/2018


Doza - Armik Publik Nr.1
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Armik Publik Nr.1".
3. Video është e këngës "Armik Publik Nr.1", por nuk këndohet nga Doza.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Doza:


Komente 0