Më mbaj mend (për 1 muaj)


Kjo këngë nuk ka videoklip.

Dritan Jashari - Jane Dy Varre Ne Emer Tij

Kopjoni linkun URL të videos, duke shtypur "SHARE" në Youtube dhe me pas "Kopjo Link". Nga një komputer, linku mund të merret edhe duke klikuar mbi videon me butonin e djathtë dhe duke zgjedhur "Kopjo URL video". Vendosni linkun me lart dhe shtypni "DËRGO".

Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Jane Dy Varre Ne Emer Tij".
3. Video është e këngës "Jane Dy Varre Ne Emer Tij", por nuk këndohet nga Dritan Jashari.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.

Dritan Jashari - Jane Dy Varre Ne Emer Tij  Lyrics


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente

Asnjë Koment

07/07/2014

2014-07-07T10:19:42+00:00Nga kohet e vjetra ne kohet e reja
Vjen e gjalle epopeja
Legjendare te prijesit te luftes
Mbrojtesit te popullit Uj e me Ujes

Ne fund te shekullit te 17-te
Fisit te Dacit ju shtua nje djep
Me kenge trimash nena rriti
Trimin e madh Mahmut Dac-Kalisi.

U rrit trimi Mahmut Daci
I pamposhtur si Korabi
Shprese e madhe per vegjeline
Frike e tmerr per osmanllinjte

Pranvere e bukur ra ne Kalis
Me Mahmut Dacin trim dhe prijes
Malet keshtjella,kullat kala
Pas 40 vjeteve dimri ka ra

Ne Stamboll fjalet kane mbrrite
Kalisi i Lumes s’njeh perandorine
Se Kalisi e krahina e Lumes
I ka shpalle turkut, gjendjen e luftes

Ne kuvende eshte marre vendim
Ligji turk te mos gjej zbatim
Ne Kalis e krahinen mbare
Te mos jepen taksa as nizame

Shume ushtri ka dergu Sulltani
Me mposht trimin Mahmut Daci
Shume pashallare dhe zaptije
Nga kane ardhe me nuk jane kthye

Tmerri I Sulltanit Kalisi I Lumes
Ekspeditat ja ktheu ne humbes
Ne sarajet e perandorise
Mahmut Daci u shpall armik

Besen e arte qe ka pase shqiptari
Per interes e shfrytezoi Sulltani
Ne bese Lile Tafes ,byrazer gjakprishur
Mahmut Dacin pasha ka grishur

Ne ate mot te zit e shekullit 18-te
Mahmut Daci eshte prere ne bese
Vajtojne trimin kullat e populli
Feste te madhe ben Stambolli

Ne Stamboll koka I ka shkue
Edhe I vdekur si kane besue
Jane dy varre ne emer tij
Nje n’Stamboll e nje Shqiperi

Amanet nga Mahmut Dac Kalisi
Rritni trima te mos shuhet fisi
E rende shume tradhetia ne kete bote
Kurt e keqen ta ben njeriu jot.


Ky tekst u dërgua nga Mazllum Daci,tirane
Më Shumë Këngë Nga Dritan Jashari:

Më Shumë...


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet