Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Fabula


Kali Plak

O kali im plak, o gerdalli im plak,
kapercyen nje prag, na shty edhe pak
Andej nga nxitojne lejleket ne varg.
Nga vrima e qiellit na ndjek nje rrufe,
O kali im plak me shale e me fre,
Me jele te zeza perzier me re.
Ne rrugen me gropa me rere e kulmak
Calojme e gufojme te arrijme atje larg,
O kali imp la, o cilaku rrezak!
U shua nje dritez dhe tjetra po zbardh,
Kaptojme nje ledh, dredhojme nje gardh,
Qendro mos u zbath, duro mos u ngath!
O kali imp la, me thundra me gjak,
E di se do mekesh, po prit edhe pak,
Se fryma si jotja dhe mua m’u vak…

- Poezi nga Dritero AgolliZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.6 / Votuan:  38

Komente mbi këtë krijim