Më mbaj mend (për 1 muaj)


DUK - Poema E Kosovarit
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Poema E Kosovarit".
3. Video është e këngës "Poema E Kosovarit", por nuk këndohet nga DUK.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


DUK - Poema E Kosovarit Lyrics

Nuk ka akoma asnjë votë


Këngë e albumit:

"Lahuta E Mc'së 2002-2012"

Komente

Asnjë Koment

31/03/2020

2020-03-31T16:04:43+01:00Peja mka rrit ndihna mire n’Honduras
mgjen tu mbajt stav n'San Pedro Sula, mbi qytet gargulla (gargoyle)
n’xhungull gjejm na buk
thirrem me Moglli prej librit Jungle-Book, DUK
shipcat sjon ka thojn mo, shipcat jon ka kndojn
n’mahall sjon ka rrin masi pare jon ka bojn, ë
per dallim kta tmit i mbajn kapuqat ult
n’drog t’ngult dej sa qaura mbushin rrugtë,
lidhcat sari, veshun zi kaqketa,
shevi gepekin mbushum plot skeleta
jom kon i varfun e i pasun ka 2 herë
ky tipi qohet 12:00 paret mbi TV, a nrrugë shitet “hasller”
per pare pi gurit n’git me dy kokra t’grunit t’lodhta turrit mos m’del nrrug se t’furri
si furri perpara fshi ksi mc, shkoj n'Siri
jo per me dek si ushtar i xhihadit
po masi ka shkije n'onen e Asadit, bash nonen e Asadit
t'regjun prej vaktit ntim, n’helmime tgazit sarin
shipcat e mi ngrejn per qef perzijn me kokain
“shi I zi, të errëta jon kto rre’
e di qe permbi dilli osht ty nxe”,
vec dej sa vjen dita me marshu drejt Beogradit
recitoj n’qetsi Kutelin “Poem Kosovar”-it.

"“Ti shkja thërret, ti shkja bërtet,-
gjer lart në retë; se jam barbar.

Jo, s’jam! si bërtet ti,
si buçet ti, ti Mal i Zi.

Se jam këtu kur s’kish njeri, kur s’kish kufi

Kur nga një det në tjatrin det Isha zot vet!

Dhe kam uri -Si s’ka njeri-
Për drejtësi e për Liri!

babën tim ma vranë naçallnikët,
podporuçnikët dhe gllavnikët.

Se urdhër dha Vojvodi e Krali- vetë;
Të vritet. Se ishte Kosovar!

Më thanë të shkruhem vojnik
e mynafik i Kombit tim.

Më dhanë armë të vras
Vëllanë sipas kanunit

Më thanë të ik n’Allbani,
– Vatan i ri i Kombit tim

Më thanë të shkoj në sheher të shkjaut të madh
me sharrën më krah, me kryet përdhe,
jaban e beter; portë më portë derë më derë
i mjerë e zemër- sterrë; për një kotherrë
bukë,

mbeta këtu, raja ndënë raja

Ta shemba shkjah kufinë që ngrite ti
në Vendin tim e përmbi varr të Babës tim.

Ti ngrite kufire me gjemba fortesa ti ngrite; t’i shemba!

Dhe Babën tim kur e kujtoj. Lotoj….
Të pash të vrarë, or Baba,
e pa qefin si për hata,
rreth e përqark me xhandërma.

Desha të qaj e s’qava dot,
e të bërtas, s’bërtita dot.
pa asnjë lot, pa asnjë lot.

Dhe prita sot""
- Poem Kosovar nga Mitrush Kuteli


Më Shumë Këngë Nga DUK:

Më Shumë...


Komente mbi këtë këngë