Edgar Allan Poe
Edgar Allan Poe
Edgar Allan Poe
    (1809-1849)
  • Vendlindja:
  • Boston U.S.A.
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Edgar Allan Poe është poet dhe autor/publicist i huaj. Edgar Allan Poe ishte një shkrimtar, redaktor dhe kritik letrar amerikan. Poe është i njohur për poezinë dhe tregimet e tij, veçanërisht për tregimet e tij të misterit dhe makabër. Ai konsiderohet gjerësisht si një figurë qendrore e Romanticizmit në Shtetet e Bashkuara dhe letërsinë amerikane dhe ishte një nga praktikuesit më të hershëm të vendit të tregimit të shkurtër. Poe është konsideruar në përgjithësi shpikësi i zhanrit të dramaturgjisë detektive dhe është kredituar më tej duke kontribuar në zhanrin në zhvillim të science fiction. Ai ishte shkrimtari i parë i mirënjohur amerikan që përpiqej të fitonte jetesën vetëm duke shkruar, duke rezultuar në një jetë dhe karrierë të vështirë financiare.

Poe lindi në Boston, fëmija i dytë i dy aktorëve. Babai i tij braktisi familjen në vitin 1810 dhe nëna e tij vdiq vitin e ardhshëm. Kështu jetimë, fëmija u mor nga John dhe Frances Allan nga Richmond, Virxhinia. Ata kurrë nuk e miratuan atë zyrtarisht, por Poe ishte me ta edhe në moshën e të rritur. Tensioni u zhvillua më vonë pasi John Allan dhe Edgar u përleshën në mënyrë të përsëritur per borxhet, duke përfshirë edhe ato të shkaktuara nga lojrat e fatit. Poe studioi në Universitetin e Virxhinias për një semestër, por u largua për shkak të mungesës së parave. Poe u grind me Allanin mbi fondet për arsimimin e tij dhe u regjistrua në Ushtri në vitin 1827 nën një emër të supozuar. Ishte në këtë kohë që karriera e tij botuese filloi, megjithëse me përulësi, me koleksionin anonim të poezive Tamerlane dhe Poezi të tjera (1827). Me vdekjen e Frances Allan në 1829, Poe dhe Allan arritën një afrim të përkohshëm. Megjithatë, Poe më vonë dështoi si një kadet zyrtar në West Point, duke deklaruar një dëshirë të fortë për të qenë një poet dhe shkrimtar.

Poe e kaloi fokusin e tij në prozë dhe kaloi disa vitet e ardhshme duke punuar për revistat letrare dhe periodike, duke u bërë i njohur për stilin e tij të kritikës letrare. Puna e tij e detyroi atë të lëvizte midis disa qyteteve, përfshirë Baltimorein, Filadelfinë dhe Nju Jorkun. Në Richmond në 1836, ai u martua me Virginia Clemm, kushëririn e tij 13-vjeçar. Në janar të vitit 1845, Poe botoi poezinë e tij "Raven" për sukses të menjëhershëm. Gruaja e tij vdiq nga tuberkulozi dy vjet pas botimit të saj. Për vite me radhë, ai kishte planifikuar të prodhonte revistën e tij The Penn (më vonë u quajt Stylus), edhe pse ai vdiq para se të mund të prodhohej. Poe vdiq në Baltimore më 7 tetor 1849, në moshën 40 vjeç; shkaku i vdekjes së tij është i panjohur dhe i është atribuar ndryshe alkoolit, kongjestionit të trurit, kolerës, drogës, sëmundjeve të zemrës, tërbimit, vetëvrasjes, tuberkulozit dhe agjentëve të tjerë.

Poe dhe veprat e tij ndikuan në letërsinë në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën, si dhe në fusha të specializuara të tilla si kozmologjia dhe kriptografia. Poe dhe vepra e tij shfaqen në të gjithë kulturën popullore në letërsi, muzikë, filma dhe televizion. Një numër i shtëpive të tij janë muze të përkushtuar sot. Shkrimtarët mister të Amerikës paraqesin një çmim vjetor të njohur si çmimi Edgar për punë të shquar në zhanrin e misterit. Fan Noli përktheu në shqip dy poemat e tij më të njohura: “Korbi” dhe “Anabel Li”.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »Komente 1