Më mbaj mend (për 1 muaj)

Edmund Spenser

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2
(1552-1599)  
  • Vendlindja:
  • Londer 
BIOGRAFIA: Edmund Spenser është një shkrimtar i huaj. Edmund Spenser ishte i njohur për "The Faerie Queene", një poezi epike dhe alegori fantastike që feston dinastinë Tudor dhe Elizabetën I. Ai njihet si një prej artizanëve kryesorë të vargut të sapolindur modern anglez dhe shpesh konsiderohet si një nga më të mëdhenjtë poetë në gjuhën angleze. Ai ishte thellësisht i prekur nga mitologjia irlandeze e fajeve, të cilën e dinte nga shtëpia e tij në Kilcolman dhe ndoshta nga gruaja e tij irlandeze Eliz...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Dylan Thomas

Xhorxh Gordon Bajroni

Percy Bysshe Shelley

Mark Strand

Erik Stinus

Gérard de Nerval

Marin Sorescu

Oktavio Paz

Alain Borne

Jorge Luis Borges

Tags: Edmund Spenser


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet