Edna Kapurani
Edna Kapurani
Edna Kapurani
  • Vendlindja:
  • Gjirokastër
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Edna Kapurani është poete. Edna Kapurani lindi dhe u rrit në Gjirokastër.Arsimin 8-vjeçar e përfundoi në shkollën '29 Nëntori' kurse atë të mesëm në gjimnazin 'Siri Shapllo'. Ndoqi studimet në universtitetin'Eqerem Çabej' në degën Histori-Gjeografi. Poezia është pasioni I saj më I madh por i pëlqejnë gjithashtu romanet dhe librat policorë.Në Shkurt të vitit 2022, botoi vëllimin e saj të parë me titull "Ëngjëll në Pikturë". Kurse në Shkurt të vitit 2023 në bashkëpunim me poetë të njohur nga Shqipëria dhe Kosova, botuan antologjinë "Na bashkoi poezia 14". Është autore e këngës "Buzëqesh".Në Qershor të vitit 2023 mori pjesë në konkursin poetik mbarëkombëtar'Gjergj Kastrioti Skënderbeu'të organizuar nga Radio Dritare Shqip ku merrnin pjesë 80 poetë të përfaqësuar me 80 poezi.Edna Kapurani fitoi vendin e pestë me poezinë'Kam shumë kohë pa të parë'. Në Gusht të vitit 2023 bashkēpunoi për të shkruajtr tekstin e këngës "Leji nazet leji" nga Artan Xhija.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Punuan Biografinë: EdnaKapurani EdnaKapurani  Komente 0