Më mbaj mend (për 1 muaj)

Egzon Ibrahimi - Lajmetari Dhe Shigjetari Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

O ti robi zotnis tënd
Shigjetari më i mirë
Po e vrave nje Luan
Ta dhash besen do jesh i lirë

Me kto fjal nisi diten
Gruja e Zotnis ne Mekë
Po e vrave ti at bure
Do te mbetesh burr perjete

Pa me thuaj zonja Mekes
Cilin luan duhet vrare
Do ta mpreh shigjeten time
Do tja bej vendin ne ball

Jo ne balle jon ftyre
Por ne gjoksin e Hamzait
Qe te vuaj Muhamedi
Per mushkerit e xhaxhait

Ah ne zemer t atij robi
Se ç'u shfaq nje gzim i ralle
Zanatli i shigjetes
Qe luftonte ball per ball

Ishte zen rob i mjeri
Dhe ne Meke ishte shitur
Puna rend dhe e mundimshme
Jeten ja kishin merzitur

Si kembim si shperblim
Lirin ka per ta pasur
I than vritja Pejgamberit
Njeriun e Tij me t'dashur

Dhe pranoj pa u menduar
Se nuk behet rob i lire
Duke vrar dhe piklluar
Ne jet njerezit me te mire

Pasi vrau hazreti Hamzen
Dhe shperblimin robi mori
Per her t par me roba tjera
Rugve tMekes i lir doli

Edhepse me pernderim
Zotri tMekes pershendeti
Vech perbuzjes e shperfilljes
Asgje tjeter te Ta s'gjeti

At her zemra ju coptua
Mori vesh te verteten
Dhembja qenka me e thelle
Pa e pas ne trup shigjeten

Ska ma tdhembshme e ma tran
Se plaga qe ska gjak
U pendua i çoj selam
Pejgamberit qe i kish hak

O i dashur i Allahut
Drit te paft gjithmon balli
Selam ke nga Meka jot
Selam ke nga shigjetari

E çka mund ti kujtoj
Zemres emri shigjetar
Ah pervec asaj shigjete
Qe xhaxhain ja ka vrare

E ç'takim mund tjet ai
Kur leviz damari mallit
A thu sa vlen ne dynja
Shehadeti nje vrastarit

A thu sa vlen ne dynja
Pendimi i shigjetarit
Kur shigjeta e ka vrar
Krahun e djatht e Lajmtarit

Dhembjen e gjoksit xhaxhait
E ndjen toka me gjith qiell
Kur pushoj zemra Hamzait
Si me ngel dita pa diell

Pejgamberi shigjetarit
Ju drejtua me meshir
Je i falur je i lire
Vec perpara mos me dil

Ah zemra u prek
Nga fjalt e lajmtarit
Dhe e nxori lotin
Nsyt e shigjetarit

Ah a ka per mua
Shpres per ket pendese
Ah ku do te shkoj
Diten kur do vdes

A ka mbet per mua
Ndonji rugmedalje
Per gjynahun tim
A thu ka a falje

At her erdh Xhibrili
Te i dashuri Pejgamber
Me ajetin 53
Te sures zumer.
Egzon Ibrahimi
Renditja: Top 200
Publikimi: 11/04/2022
Muzika: Fatmir Muja
Teksti: Fatmir Muja
Orkestrimi: Agon Neziri


Egzon Ibrahimi - Lajmetari Dhe Shigjetari
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Lajmetari Dhe Shigjetari".
3. Video është e këngës "Lajmetari Dhe Shigjetari", por nuk këndohet nga Egzon Ibrahimi.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Egzon Ibrahimi:


Komente 0