Elina Nebi-Plaku Poezi
Elina Nebi-Plaku

Ëndrra Në Acar

Sytë diku të ngulur
të ardhmen ëndërrojnë
Në imagjinatë ëndërrat
bukur fluturojnë...

Shpirti i ngrirë ngrohet
dhe zemra merr krah
Çasti lumturisë
derën pak i hap...!!

Zgjohu!!
Zëri i ndërgjegjes thërret.
Të ëndërrosh,
ty nuk ke të drejtë!!

Lufta e klasës re e zezë,
mbi kokë të lundron
Pa një rreze dritë
rrugën se gjen dot..

Zgjohem,hap sytë.
Kudo dimër,shi!
Era e tërbuar frynë me furi
Çdo shpresë çdo ëndërr
Mbulon me acar,
dëbora i ftohti, lulet i ka tharë...!

- Poezi nga Elina Nebi-Plaku


- U dërgua nga Elina Nebi (Plaku) -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0