A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Akuarel

- Për Skraparin -
Nuk e di ç’ mendoi perëndia!
Kur filloi të hidhte ty mbi letër...
Të merrte nga pak nga gjithë gjithësia,
Dhe filloi nga malet mbretër!

Zbriti nga majat në brigje dhe fusha,
me ngjyrat e ylberit i qendisi për merak.
Dhe pak më poshtë ndër gurë e gëmusha,
Lumin akull të ftohtë, me ujë të kristaltë!

Katër stinët veç aty hedhin valle!
Në dimër dëborë, e bardhë, e brishtë,
Pranverë, verë, lozonjare...
Dhe vjeshtë e artë, mbushur me musht!

Diku atje fluturon mendja dhe shpirti!
Të mbaj lulet erëmira kurorë,
Të pi ujë nga burimi i ngrohtë i dimrit,
Dhe të lahem në verë në lumin gjarpëror!

- poezi nga Elona Bramo Zana


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019