A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Per Babain Tim!!!

E mbaj mënd fare mirë, si mund ta harroj?
Atë buzëqeshje që fshihte të shkretat halle.
Sytë e zinj, të mëdhenj, të përlotur kujtoj.
Atë shpirt të mirë, atë zemër të madhe!

Si mund të harroj unë zërin tënd,
Fjalët e tua të ëmbla, gjithë mirësi!
Sa herë i dëgjoj e më vijnë në mënd,
Sa herë në heshtje më sjellin tek ti...

Shoh aty ku punon, e duart cop e gjak,
Në dimër,në dëborë, shi dhe acar.
I palodhur, pa gjumë ditë edhe natë...
Eh, të mundësha të mbaja, sikur, një hall!

Çdo rrudhe e ballit mbuluar vuajtje shumë,
Por asnjëherë nuk na tregove ti mërzi.
Veç dashurinë për ne e derdhe si lumë,
I qeshur hapje krahët, e na merrje në gji!

- poezi nga Elona Bramo Zana


Nuk ka akoma asnjë votë


Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019