Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!

Elton Çaça
  • Vendlindja:
  • Tiranë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Francë 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Elton Çaça është autor këngësh i njohur. Themeluesi i Korgelt, autor, kompozitor, arranzhues i lindur në Tiranë. Ky franko-shqiptar, u rrit në një familje të muzikantëve dhe shumë herët me identitetin kulturor aq karakteristik të kryeqytetit shqiptar. I diplomuar në Konservatorin Kombëtar të Muzikës, ai iu bashkua me Ansamblin Folklorik të Tiranës dhe ka marrë pjesë në shumë festivale në Ballkan, ku fiton disa çmime.

Në vitin 1997, ai u transferua në Paris, ku filloi studimet pasuniversitare në kompozim dhe u bë profesor i muzikës në Kolegjin Pasteur. Më pas braktis profesionin e tij të mësimdhënies për t'i kushtuar prodhimit muzikor. Pastaj bashkohet me etiketën e Parisit SOUND BOX dhe bashkëpunon në prodhimin, realizimin dhe aranzhimet e shumë projekteve të artistëve si Marc Isacco, Mimi Kay, Seyo, Elsa Kopf etj.

Më pas nënshkruan me System TV dhe krijon disa programe ne disa kanale TV duke përfshirë Francën 24, TV5 Monde, Arte, France 2 dhe France3. Ai bëhet anëtar i Promovimit SACEM 2015 i sponsorizuar nga Manu Dibango. Gjatë karrierës së tij profesionale u njoh me shumë stile të ndryshme muzikore nga atmosfera pariziane.

Në vitin 2015, ai themeloi grupin Korgelt dhe regjistroi albumin e parë "Mos hezitoni". Orientimi i tij muzikor lidhet me përvojat e tij të ndryshme. Një përzierje delikate e downtempo, trip hop, muzikë lounge, folk dhe pop. Është me të gjitha këto ndikime që ai e ka thurur tingujt aq tipike për këtë vepër të parë. "Mos hezitoni" është një vepër popullore dhe eksperimentale, e kryer dhe sublimuar nga zërat, aq sensualë dhe magjepsës të Elsa Kopf dhe Mariza Ikonomit.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë Koment

Lider i grupit

Korgelt


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet