Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË
Ema Smajli
  • Vendlindja:
  • Prishtinë 
  • Mosha:
  • 24 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 2 Dhjetor 1995
  • Shenja e Horoskopit:
  • ♐ Shigjetari
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  19
Këndon kryesisht: për fëmijë/junior

Ema Smajli është këngëtare e njohur. Në moshën pesë vjeçare, Ema Smajli filloi të merret me shumë aktivitete, dhe atë: këndim, sport, pikturim, mësimi i gjuhëve të huaja, piano, etj. Ema Smajli ka përfunduar shkëlqyeshëm edhe Shkollën e Ulët të Muzikës “Prenk Jakova” në Prishtinë, dega e pianos, në klasën e Prof.Aida Gjikolli. Gjatë kësaj periudhe ka marrë pjesë në shumë koncerte të shkollës, si dhe në garat e ndryshme. Në Garat e Pesta Ndërkombëtare të Muzikës Klasike, të mbajtura në Prishtinë me 26 – 30. maj 2008, fiton vendin e tretë.

Ka marr pjesë në shumë festivale, ku është shpërblyer me çmime të shumta të publikut dhe të jurisë profesionale. Vlen të përmenden sidomos këto festivale dhe çmime: 1. Festivali “Xixëllonjat Këndojnë” i mbajtur në Prishtinë më 24.12.2001 me këngën “Thuthuqja” Ema fitoi shpërblimin për paraqitjen më të mirë skenike, 2. Më 24.09.2002., në “Polifest 2002” me këngën “Riki Kiki Riki”, është shpërblyer me vendin e pare, si dhe me çmimin për paraqitjen më të mirë skenike, 3. Në Shkodër – Shqipëri, 6,7 e 8 qershor 2003, në Festivalin e 42-të Mbarëkombëtar të këngës për Fëmijë, me këngën “Çiftelia” fitoi vendin e dytë, 4. Më 22.05.2004., në “Polifest 2004”, me këngën “Roller boy” fiton çmimin e parë të publikut, 5. Në “Polifest 2007”, për kontributin e dhënë shpërblehet me Mirënjohje.

Deri me tani, Ema ka edituar dy albume, dhe atë: 1. në vitin 2003 “Ju dua”, me 13 këngë e 9 video klipe, si dhe 2. në vitin 2006 “6 vite me Ju”, me 17 këngë e 10 video klipe të punuara me regjisorin të mirënjohur Isa Qosja.

Më 18.04.2003., në Hotel “Victory” – Prishtinë, në prezencën e mbi 500 mysafirëve, mbajti Promovimin medial të Albumit të saj të parë të emëruar “Ju dua”, e i cili përbehej nga CD, Audio dhe Video kaseta, filmit dokumentar mbi jetën dhe punën e saj, si dhe stripit “Ema dhe njëbrirëshi”, enkas punuar për këtë album dhe i cili është, si produkt i vendit, i parë në të gjitha trojet shqiptare. Albumi ka përmbajtur 13 këngë të kompozitorëve të ndryshëm.

Më 26.04.2003., mbajti Koncertin promovues në sallën “1 tetori” - Prishtinë para 5.000 shikues, ku mbi 1.000 vetë nuk kanë pas mundësi të hyjnë në palestër. Gjatë koncertit, cili është transmetuar drejtpërdrejti, Ema ka kënduar dhe vallëzuar 8 këngë me koreografi masive (rreth 80 vallëtar) dhe kostumografi si dhe skenografi enkas të punuar për atë koncert, ku tërë kohën u pritë dhe u përshëndet me duartrokitje të pandërprera nga tërë publiku. Rreth koncertit, ishte mysafire në disa televizione tona.
Ema ka organizuar edhe shumë koncerte tjera, prej të cilëve shumica ka pasur karakter humanitar, Vlen të ceket se me rastin e Festave të dhjetorit 2003, Ema Smajli me Adelina Berishën, në gjithë Kosovën, në vendet të prekura nga lufta, dhe atë: Prekaz, Izbicë, Lubeniq, Pediatria në Pejë, Krushë e Madhe, Hoq e Vogël, Reçak, Prishtinë: HANDIKOS, Spitali – Pediatria, Jetimorja në Velani, Shoqata e invalidëve dhe dëshmorëve të luftës, Shoqata e fëmijëve bonjakë, dhe Shtëpia e pleqve, organizojnë Rrugëtimin me moton: “Dy shpirtra të njomë për zemrat të thyera” dhe fëmijëve shpërndajnë rreth 3.500 dhurata
Për punën e vet humanitare Ema Smajli është shpërblyer me afro 40 mirënjohje. Me pikturim Ema Smajli është marr shumë herët dhe gjer me tani i ka mbi 300 piktura. Në galerinë e Teatrit Kombëtar në Prishtinë nën organizimin e Drejtoratit për Kulturë dhe Sport, Rini dhe Gjini, Ema e ka hap ekspozitën e vet personale më 84 piktura, e cila ka zgjat një muaj duke filluar prej datës 07.06.2001.

Në Qershor 2003, Ema Smajli merr pjesë në Polifest Kids 2003 me këngën "Qiftelia".

Në Qershor 2005, Ema Smajli merr pjesë në Polifest Kids 2005 me këngën "Roller Boy".

Në Qershor 2007, Ema Smajli merr pjesë në Polifest Kids 2007 me këngën "Festival".

Më datë 24 Mars 2008, Ema Smajli publikon videoklipin "Cigare, Cigare".

Më datë 7 Prill 2008, Ema Smajli publikon videoklipin "Ani Pune E Madhe".

Më datë 7 Prill 2008, Ema Smajli publikon videoklipin "Palaqo".

Më datë 11 Prill 2008, Ema Smajli publikon videoklipin "Pare Pare".

Më datë 16 Prill 2008, Ema Smajli publikon videoklipin "Ufo".

Më datë 27 Qershor 2008, Ema Smajli publikon videoklipin "Fylli".

Në fillim të vitit 2009, Ema Smajli fillon të angazhohet rreth integrimit të rinisë kosovare me institucionet vendore dhe botës moderne. Ajo me 30.03.2009 është zgjedh kryetare e Asamblesë Regjionale, kurse me 15.04.2009 është bërë nënkryetare e Këshilli nismëtar për themelimin e Kuvendit të të rinjve të Republikës së Kosovës. Me 19.05.2009, në Sallën e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, është themeluar Kuvendi i të rinjve të Republikës së Kosovës, ku Ema Smajli është zgjedh Nënkryetare.

Më datë 31 Janar 2010, Ema Smajli publikon videoklipin "Me Defa", në bashkëpunim me Edi Smajli & Dea Smajli.

Më datë 25 Shkurt 2015, Ema Smajli publikon videoklipin "Karate".

Më datë 3 Prill 2015, Ema Smajli publikon videoklipin "Thuthuqja".

Më datë 3 Prill 2015, Ema Smajli publikon videoklipin "Nje Shtatori".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

1Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet