Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Fenë Myslimane


Besimi Ne Allah

Allahu na krijoi
qe ate me e adhuru
qe sa here te kemi nevoje
tek ai ndihme me kerku.

e krijoi njeriun
ja dha cdo te mir me e jetu jeten
por shum kete s'po e dine
dhe qafira po e bajn veten.

Allahu thot..
une i krijova xhindet e njerezit
veq qe mua te me adhurojne
po dis po i bajn shok ne adhurim,
e kete po e harrojne.

Shkoni neper tyrbe
e mendoni se gjeni lumturi
po shko o robi zotit
edhe falu ne xhami
perulu para Allahut
se ai ta ploteson cdo deshire
e jo ato te vetequajturit njerez te mire.

Shkruani tek tyrbet e tek njerezit
ne vend se me ju lut te madhit zot
po a e dini ju ?
se qato te shkrujtne krejta i keni kot.

Kujtoni se din gjithcka
qe ju mbeshtjellin hajmali e jua kqyrin filxhanin
po gjith ju qe i besoni keto
e keni mik vetem shejtanin.

Hiqmuni tyre o njerez
se kot jeni ka mbani shpresa
se gajbin 'te fshehten'
e din vetem krujuesi edhe jo krijesa.

Veq magji po ju bajn se ato i udhezon shejtani
nese je veret musliman
mos ju beso atyre
por shihe se qa thot kurani.

Lutju cdo dite Allahut
e mos e hidh ate tutje
por dije se asht shirku ma i madh
po i bane allahut shok ne lutje.

Kur beni gabime
pendohuni tek Allahu
se gabimet ti fal vetem zoti
se ai eshte meshiruesi edhe fuqiploti

Une qa desha me ju than
jua thash gjithcka
po e permbledhi kete poezi me nje fjali
'LA-ILAHE_IL_ALLAH'

- Poezi nga Emanuela PervanaZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  46

Komente mbi këtë krijim


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet