Emily Dickinson Poezi
Emily Dickinson

Tema: Poezi Për Natyrën


Eshte Nje Qiell Tjeter

Është një qiell tjetër,
gjithmonë i kthjellët dhe i qartë,
Dhe është një shkëlqim tjetër dielli,
ndonëse duket të jetë errësirë;
S'kanë rëndësi pyllishtet e zbehura, Austin,
S'kanë rëndësi fushat e heshtura --
Këtu është një pyll i vogël,
Me gjethe të bleruara përherë;
Këtu është një kopsht i ndritur;
Ku kurrë një brymë s'ka rënë;
Në lulet e tij të që nuk vyshken
Dëgjoj bletën e praruar të gumëzhijë:
Prithee, vëllau im,
Eja në kopshtin tim.

- Poezi nga Emily Dickinson


- U dërgua nga arsimdiber -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0