Endrit Mehmeti Poezi
Endrit Mehmeti

Tema: Poezi Për Vendlindjen


Vendit Tim

O fushat e vendit tim,
si duruat lotet e kombit tim,
a nuk esht krim?!
te derdhet gjak,
e te na bejn cop pak nga pak.

Zgjohuni o malet e vendit tim!
qe degjuat klithmat e kombit tim,
e qe spaten zgjidhje tjeter,
veq se te ikin ne mergim,
a keshtu kemi shpetim ?!

edhe ju lumenj jeni deshmitar,
mos u beni sikur asgje skeni par,
tek digjeshin kullotat duke ngren bar,
e zjarri qe gelltiste shtepit pa u ndal.
Zotit i qofshim fal.

Per ty o vend im kemi shume mall
me nolstagji mbajm qdo kujtim
sepse shihemi shume rrall
kthehemi vetem per pushim,

mos ke merak se ste harrojm,
dhe deshmoret do t'i perkujtojm,
me kenge e valle gjithmon do t'i lartsojm
sa te marr frym kombi jone.

- Poezi nga Endrit Mehmeti{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Më shumë nga Endrit Mehmeti


Komente 0