Enxhi Krasniqi Poezi
Enxhi Krasniqi

E Padenje Per Mekatin

Pse ngul këmbë për të nxitur kobe,
Pse i thyen ligjet e familjes hyjnore
Me vepra makabre,tronditëse e mizore?

Përmes veprimeve të mundimeve dhe ferrit
Për lavde të frymëzuara nga dhembja e tjetrit,
Eshtë historia jote që bëri gjëra pa vënd
Shqelmove jetën që ishte plot shënd.

S'arrija të kuptoja i kujt ishte faji,
Isha unë e mjegulluar nga një frymë familjare,
Apo e pa forcë të gjykoja si grua shqiptare?...
Apo ti,që fryeje ne dy kampe kundërshtare?

Si shenjetor që predikon pendesën,
Dhe nga mëkatari që cyte lojen hiliqare
Në kurriz të tjetrit duke e thyer besen!

Sot fytyra jote është pasqyrë e njeriut pendues,
Apo është një vegim i ruajtjes së gjakut?...
Unë!..jam e padenjë me një tmerr dëshprues,
E inatosur, nuk hyj në mëkatin e djallit e të hakut

- Poezi nga Enxhi Krasniqi{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0