Më mbaj mend (për 1 muaj)

Grupi Ergjëria
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  9
Këndon kryesisht: popullore polifonike

Grupi Ergjëria është grup artistësh i njohur. Mbas vitit 1995 Grupi i të rinjve Gjirokastër u nda në dy Grupe, Grupi Ergjëria dhe Grupi Argjiro.

Grupi Ergjëria nga 1995-2000
marrës - Arian Shehu
kthyes - Mehmet Vishe
hedhës - Jani Hysi,Kastriot Vishe
iso - Lili Çenko,Fitim Çenko,Latif Koli.

Grupi Ergjëria nga 2000-2003
marrës - Arian Shehu
kthyes - Agron Çeli
hedhës - Mejdi Meta,Xhevair Guçe
iso - Hasan Xhiku,Bajo Koli.

Grupi Ergjëria nga 2003-2006
marrës - Arian Shehu
kthyes - Agron Çeli
hedhës - Sokol Govaçi,Mejdi Meta,Axhem Hysometaj
iso - Hasan Xhiku,Lili Çenko,Bajo Koli

Grupi Ergjëria nga 2006 në vazhdim
marrës - Arian Shehu
kthyes - Perlat Meli
hedhës - Axhem Hysometaj
iso - Lili Çenko,Hasan Xhiku,Mevlut Meleqi,Sotir Kosta

Duhet thënë se me gjithë ndërimet e herë pas herëshme të pjestarëve të Grupit Ergjëria,ky Grup është një nga Grupet me të konsoliduar të Polifonisë Gjirokastrite dhe këngës Labe në përgjithësi,dhe qëndron në majat e Polifonisë Shqiptare. Me dinjitet ka përfaqesuar Këngën Labe në të gjitha aktivitetet që ka marrë pjesë si brënda ashtu dhe jashtë vendit. Disa nga shtetet që ka dhënë koncerte Grupi Ergjëria jane Greqia, Danimarka, Suedia, Izraeli etj.

Më datë 22 Shkurt 2018, Arian Shehu & Ergjeria publikojnë videoklipin "Kenge Gjirokastrite". Muzika e këngës u punua nga Valter Beqo, ndërsa për orkestrimin u kujdes Valter Beqo.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë:  sotolestele  

Komente

Asnjë Koment