Dhelpra Dhe Qenush

Nje dhelprushe e vogel
Zanatit si shqitet
Rreth e rrotull oborrit
Me shputa te ngadalta avitet

Afrohet nijshem prane gardhit
Te lehte
Ku qendron idhur nje qenush
Bishte prere

He i thote nga larg
Tek e sheh ne zinxhire
Si po te trajtojne
Te zotet e shpise

Qenushi qe dite e dite
Shtrenguar kish qene
Mllefin per ta shprehur
Dhelpren shkoi e gjet

Me dite te tera ketu
I lidhur
Harrojne te me shohin
Te zotet zengjine

I afrohet dhelpra ei
Flet ne vesh
Mos do ine zinxhirin
Te ta heq

Tund koken qenushi
Pa menduar mire
Hiqe moj e bukur
Zemermire

Dhe dhelpra qe me pare
Te zot kish pare
I hap zinxhiret qenushit
Te shkare

E me pas afrohet pa nje
E pa dy
Te koteci i pulave te merte
Cfare te kesh

Qeni u kujtua dhe erdhi
Me vrap
Dhelpra qe i qeshej hazdisur
Nga larg

Ashtu do te ndodhte ne
Kete bote te cale
Te zotet e shpise do
Ti fyeje gjithkush
Per sa kohe te kete
Dhelpra e qenush

Keshtu do te ndodhte
Ne kete bote te mare
Per sa kohe na mbrojne
Zengjine e zagare

- Poezi nga Ermira Tafciu{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0