Profesori

Gjethet e fundit te vjeshtes rane
E bashke me to dhe fryme e fundit
Jetove me bllok e shkrues ne dore
Kengen e fundit jetes kendove profesor

Rrezet e para te diellit lajmeruan
Buzeqeshjen e humbur miremegjesin e pathene
Afsh i madh i tokes u ndje e re u zbraps
Per nje drite vezulluese nder re
Qe dije dha e mori
E kush tjeter vec, profesori

Gjethet e fundit te vjeshtes rane
E bashke me to fryme e fundit
Te fundit fjale ndoshta s'u thane
Ka shume te tilla profesori

- Poezi nga Ermira Tafciu{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0