Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë


Amaneti I Nji Ushtari

Sod ketu ne vijen e frontit
mbi ket shkem i mbetur zvarr
ju andej qe s'me shifni dot
po u a le nji fjal
po ikem andej kah se dij te verteten
me enderren e liris qe se shijova dot
se pata te veshtir perballjen me armikun
sa e kom te veshtir te flas me ju ''Komandanta'' sod
po renkoj nga plaget kam frig se s'flas
po ju le nji fjal nji amanet dot
le te me dexhoj populli,e le te pregaditet
se lirija s vjen me tratheti perplot
tundem e permbahem dhembja me ka ngushtu
andej larg po shof qjellin si po hapet
Lavdi per te xhithe ata qe kan shku
Mos lejoni dot shteti qe te kapet....
edhe nese me harroni mu nji dit
Rinija ta gezoj lirin
e mos i lejoni marin Qapkanjet.

- poezi nga Fatmir Çitaku

Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim