Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Dashurinë e Humbur

Nji Amanet

Po knaqem duke te shiqu ty,o i bukuri im shtegtar
sa i kendeshum me je qe me rrin perball
Ti trumcak i vockel.a dot vishe apet
kam ca fjal mej then kam nji amanet
Nese te mbrrin koha beje ket per mu
fluturo kodra e fusha e atje me shku
xheje nji dritare qe vetem mbyll qendron
qoja keto fjal,une q epo ti thom
Kam nji lajm i thua,ti qe larg shum shkove
a mendon per mua qe aqe shum melendove
kam edhe ca varxhe,qoja me perkushtim
thuj,ket fjalen time,qe me rrin ne mallnexhim
hape ket leter i thua per ty ekam dergu
lexoj fjalet e tua qe dikur mi the mu
mos e fajso tjetrin,por lexoj premtimet e tua
mos u meshif askun,,por mendo si me ke trathtua
Po e pres nji dit,,e qe ajo dot vije
si dot me dalesh perpara.per ket a e dije
ku e kije fjalen,ku te qoj trathetija
sod meshiheshe nga te xhithe,,por te shef perendija
kam dexhue fjal,,ke ba shum msheftesi
i din vetem zoti dhe ajo perendi
imore te xhitha qe te duheshin vall
me bere te humbur me le te vuaj ne mall
Lexoje keto varxhe,,por mos thuaj se i dija
ishe e pa bes,,s'ishte ne fjal dashnija
nuk jetohet jeta askun me premtime
jo me rena e truqe por jo as me t trillime..
Qoje harabel letren me ngutim
se po vjen acari qe mbulon shpirtin tim
ta la amanet nese s'te shof dot
mos e le per neser po nisu qe sod...
Lamtumir genjeshter e mjer ti trathetija
ne qaf i paq ket vite e vuajtjet e mija
me trathtove zemren me shkatrrove jeten
zoti e din te xhithen,,te xhithe te verteten..

- poezi nga Fatmir Çitaku


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet