A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #

Tema: Poezi Për 28 Nëntorin

Urime 28 Nentori

URIME 28 NENTORI
Që t`themi ne te mjeret vall
q jan keto tmerre qe na sillen,, verdall
qesht kjo toke qe xhaku s`ndalet
xhemoj fushat e xhemojn malet
qe te themi more vlla
si po sillet i shkreti `'shkja'
sod na beri na xhysmoj
deri dje e thirsnim vlla
qe esht kjo qe po na vjen
ty o i mjer qe sod po e bjen
si s`te vjen keq nga femija
si shkatrrove endrrat e mija
qe esht kjo o ju te mjer
ae lat rruge me dal ne der
keq be shum jeni mashtru
axhe s lat pa e shkatrru
28 eu e lumja dit
që na ka xhet s`jem tu dit
na u kan mbushe oborret me thi
na e shkelen t`shtrenjten liri
eu ju andej qe silleni verdall
larg shenjestra ju ka mare
bini mas e mos u trathëtoni
jeni ketu e s`keni ku shkoni
a moj dat e 28
shum e shum shekuj ke ardhe e nxeht
esht hi keq e mjera trathetija
s.la te lir popullin per shpija

- poezi nga Fatmir Çitaku


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3 / Votuan:  15

Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019