Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Ëndrra dhe Shpresë

O Botë Akau Je..!?

O Bot ti me ato pamje te gerditura
dite e nat pamje te tymit te zi
Kocka e mishi i njeriut dixhet n vendin tim
Né mbrendin tuaj ngrehen dolli

O Boté e imja! e dikujt apo askujt
raketa lansike me keni leshu permbi ket ven
Femijt vdesin pa buk e ujé
e ju mbledheni sikur beni kuvené

E h Bot bot qe na le me lot perfaqe
konventat e tua po zhdukin njerzimin
Vall kah ju erdhi ju bajlona te zi
Ta shkatrroni vendin ta vrisni Njerzimin

O Bot pse lejon ter ket t'pa meshir
Toke te that te djegur pa njerz te lire
lindje apo vdekje te ndar te humbur mbesim
te perndjekur larg larg s vertetes ne fatin e zi

Ti boté ironike e perber me robota
sustat e testjeret te lara me xhak
Ajri i xhithesis si se mund te ngop
duke djeg e vrar popullin ,e te duket pak...

- poezi nga Fatmir Çitaku


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  1

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet