Më mbaj mend (për 1 muaj)

Pertej Dhembjesë

Andej ne mesin e qapkejve,qe sillen verdall
trumpetat nuk ndalen e laraskat veshtrojn per rreth
humner e pa fund e pregaditur me shekuj andej nga lart
mizori e perpiluar ne mjerim,e pjekur e gatuar per Popullin Tim.
Buz vajit e skamjes nen trysnin e diteve qe vijn
bulbulima te shtuara nen pranga e shkatrrime
andej me urdhera e internime te qitura ne hartime
po vuan e po shterret ku Popull e Kosova ime
buz humneres se ciles nxhyra kan nis me humb kuptimin
shekulli imjerimit dhe bota nen lakmi
qe esht e q'po nxhan vall a esht kah dihet
jetojm apo endrrojm ne xhithe ket trysni

- Poezi nga Fatmir ÇitakuNuk ka akoma asnjë votë


Komente 0