Fatmira Breçani
Fatmira Breçani
Fatmira Breçani
  • Vendlindja:
  • Markaj
  • Mosha:
  • 63 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 8 Maj 1960
  • Horoskopi:
  • ♉ Demi
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Këndon kryesisht: popullore folklorike
Fatmira Breçani është këngëtare e njohur. Eshte mbese Puke nga ana e nenes dhe bije Tropoje nga ana e babait. Kendon qe nga vitet e '70 dhe qe atehere jo vetem ka lancuar por edhe ka edituar shume kenge qe konsiderohen pasuri culturore e vendit. Fatmira eshte shquar gjithmone per zerin e saj te vecante dhe e ka ngritur ne nje nivel tjeter pritshmerite per kengen patriotike dhe popullore. Si nxenese e Fatime Sokolit, thuhet qe ajo e ka trashegim kengen Tropojane nga mesuesja e saj, ish-kengetare e fameshme ne te gjitha trojet shqipetare dhe qe eshte nderuar me titullin "Artiste e Popullit". Fatmira ka fituar shume cmime kombetare dhe nderkombetare gjate karrieres se saj 40 vjecare. Disa nga kenget e saj qe vecohen ndermjet qindra kengeve qe ajo ka kenduar jane "Xinxillushe", "E Vogla e Nanes", "Martojme Vllaun", Oj Cike Malesore" e kenduar me artistin e madh Gezim Nika e shume te tjera kenge dhe albume. Ajo eshte dekoruar me cmim presidencial dhe eshte gjithmone e angazhuar me koncerte brenda dhe jashte Shqiperise e Kosoves. Fatmira nder dekada ka perfaqesuar vlerat e muzikes tradicionale shqipatare me motive veriore. Ajo eshte nder vite e pranishme ne koncerte brenda dhe jashte Shqiperise.

Më datë 13 Shtator 2014, Fatmira Breçani publikon videoklipin "Rreth E Rreth Shqipnisë Etnike". Muzika e këngës u punua nga Kol Susaj, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edmond Zhulali. Videoklipi u prodhua nga kompania Focus Production.

Më datë 18 Janar 2016, Fatmira Breçani & Agnesa Breçani publikojnë videoklipin "Vllaun Sot Martojme".

Më datë 5 Tetor 2016, Fatmira Breçani publikon videoklipin "Mindili I Bardhe". Muzika e këngës u punua nga Edi Balili, teksti u shkrua nga Armand Trebicka, ndërsa për orkestrimin u kujdes Edi Balili. Videoklipi u prodhua nga Swart Production.

Më datë 4 Janar 2017, Fatos Ahmati & Fatmira Brecani publikojnë videoklipin "Dy Bylbyla Jan Bashku".

Më datë 20 Maj 2017, Fatmira Breçani publikon videoklipin "Dashuri E Permallim".

Më datë 30 Qershor 2018, Maya & Fatmira Brecani publikojnë videoklipin "Kenga Jone". Muzika dhe teksti u shkrua nga Adrian Hila. Videoklipi u prodhua nga Chill Pro.

Më datë 9 Nëntor 2018, Abedin Zenuni & Fatmira Brecani publikojnë videoklipin "Per Ju Do Te Kendojme", në bashkëpunim me Ervin Gonxhi.

Më datë 6 Korrik 2020, Fatmira Breçani publikon videoklipin "Çik Tropoje". Muzika dhe orkestrimi i këngës janë punuar nga Alban Arifi.

Më datë 16 Tetor 2020, Fatmira Breçani publikon videoklipin "Dashnia E Gurbetqarit". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Fatmir Muja. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 22 Prill 2021, Fatmira Breçani publikon videoklipin "S'na La Ky Marak 2021", në bashkëpunim me Aranit Hoxhën. Muzika e këngës u punua nga Kol Susaj, teksti u shkrua nga Gjokë Beci, ndërsa për orkestrimin u kujdes Alban Arifi. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 14 Korrik 2021, Era Rusi & Fatmira Breçani publikojnë videoklipin "Me Zemer Te Bardhe". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Gramoz Kozeli.

Më datë 3 Dhjetor 2021, Dani, Fatmira Breçani & Bekim Zogaj publikojnë videoklipin "Ma T'miren E Shqiptarise". Muzika dhe teksti i këngës janë punuar nga Ilir Berani. Videoklipi u prodhua nga kompania MAX Production.

Më datë 16 Korrik 2022, Gold AG publikon videoklipin "Oj Dashni", në bashkëpunim me Fatmira Breçanin. Teksti i këngës u shkrua nga vetë Gold AG. Videoklipi u prodhua nga Imagine Films, ndërsa produksioni audio u realizua nga Gramoz Kozeli.

Më datë 7 Tetor 2022, Trim Jetullahu publikon videoklipin "E Mire", në bashkëpunim me Fatmira Breçanin. Tekstin e këngës e punuan në bashkëpunim Trim Jetullahu & Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga MAX Production, ndërsa produksioni audio u realizua nga Edlir Begolli.

Më datë 10 Maj 2023, Soni Malaj, Fatmira Brecani & Gezim Nika publikojnë videoklipin "Do Ta Kallim". Muzikën dhe orkestrimin e këngës e punoi Gramoz Kozeli, ndërsa tekstin e shkroi Gold AG. Videoklipi u prodhua nga kompania Fullmoon Production.

Më datë 15 Korrik 2023, Gold AG & Fatmira Breçani publikojnë videoklipin "Kismeti". Muzika e këngës u punua nga Gramoz Kozeli, teksti u shkrua nga vetë Gold AG, ndërsa për aramzhimin u kujdesën bashkë Klajv Kajno & Gramoz Kozeli.

Më datë 13 Gusht 2023, Mevlan Shaba & Fatmira Breçani publikojnë videoklipin "Shqiptari". Teksti i këngës u shkrua nga Edlir Begolli. Videoklipi u prodhua nga kompania MagicPro.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Punuan Biografinë: arsimdiber arsimdiber  
Lajme Showbiz:

Më shumë artikuj nga Fatmira Breçani »

Komente 7