Më mbaj mend (për 1 muaj)


Tema: Poezi Për Atdheun

Atdheu ...

Atdheu éshté dhimbje, éshté dhimbje.
njé prill i pikélluar né shpirt.
atdheu éshté kryqi, éshté kryqi.
e mban - dhe té mban ty - né shpirt.

atdheu éshté toka e premtuar.
ti shkel si njé zot dhe s'e ka ndén kembe.
atdheu s'ka fjalé, ka sy té trishtuar.
vdes dashuria né dashuri qé té c'ménd.

atdheu éshté buka e uritur,
té ikén nga duart e dot nuk e ngop;
endérr dhe ankth dhe shpresé e sfilitur;
me syté n'errésiré vetveten kérkon.

atdheu éshté varr i hapur, éshté varr.
njé jeté drejt tij shkon me besé qé bind.
né njé piké loti mbyt lotin fatvraré.
né njé piké loti liriné e lind.

atdheu yt i vogli, i vogli
ai hyjnori i pavdekshmi si loti.

- poezi nga Fatos Arapi


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.2 / Votuan:  249

Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet
Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet