Federico García Lorca

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.3 / Votuan:  18
(1898-1936)  
  • Vendlindja:
  • Fuente Vaquero 
BIOGRAFIA: Federico García Lorca është një shkrimtar i huaj. Federico del Sagrado Corazón de Jesús García Lorca (ne shqip: Fredriko Garsia Lorka) u lind në Fuente Vaqueros një Fshat në Granda një qytet në Spanjë dhe vdiq në vitin 1936 në Granda. Ai ishte poet, shkrimtar, dramaturg, drejtor teatri. Fredriko Garsia Lorka është i njohur ndërkombëtarisht për pjesëmarrjen e tij në luftën civile spanjolle ku udhëhoqi forcat anti-fashiste për të penguar forcat fashiste të udhëhequra nga Gjenerali Francisco Franco...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare

Artistë Të Ngjashëm:

Luis Garcia Montero

Juan Ramón Jiménez

Mark Strand

Gérard de Nerval

Rudyard Kipling

Artur Rembo

Oktavio Paz

Alain Borne

Luke Morgan

Sharl Bodeler


Tags: Federico García Lorca, Fredriko Garsia Lorka

Krijo Një Kartolinë