A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Federico García Lorca

Tags: Federico García Lorca, Fredriko Garsia Lorka

(1898-1936)  

Federico García Lorca është një poet i huaj. Federico del Sagrado Corazón de Jesús García Lorca (ne shqip: Fredriko Garsia Lorka) u lind në Fuente Vaqueros një Fshat në Granda një qytet në Spanjë dhe vdiq në vitin 1936 në Granda. Ai ishte poet, shkrimtar, dramaturg, drejtor teatri. Fredriko Garsia Lorka është i njohur ndërkombëtarisht për pjesëmarrjen e tij në luftën civile spanjolle ku udhëhoqi forcat anti-fashiste për të penguar forcat fashiste të udhëhequra nga Gjenerali Francisco Franco...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3.1 / Votuan:  15

Krijoni Një Kartolinë
teksteshqip.com © 2007 - 2018