Ferdinand Deda

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  8
(1941-2003)  
  • Vendlindja:
  • Peqin 
BIOGRAFIA: Ferdinand Deda është një autor këngësh shumë i njohur. Ferdinant Deda lindi në Peqin. Pasi mbaroi liceun artistik në Tiranë në vitin 1960 studioi në konservatorin e muzikës së Pragës për dirigjim. Pas një viti detyrohet të ndërpresë studimet dhe t'i vazhdojë në 1962 në konservatorin e Tiranës. Që kur ishte student udhëhiqte orkestrën e RTSH dhe pas studimeve u emërua në këtë orkestër. Në vitet 1991-1992 u specializua në Itali. Prej viti 1964 ka realizuar mbi 300 koncerte brenda dhe jashtë vendit si ...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

I ati i

Elton Dedës

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë


Artistë Të Ngjashëm:

Aleksandër Lalo

Prenk Jakova

Gent Myftaraj

Kujtim Laro

Palokë Kurti

Enis Mullaj

Aldo Shllaku

Pjetër Gaci

Nikolla Zoraqi

Hajg Zaharjan


Tags: Ferdinand Deda

Krijo Një Kartolinë