Më mbaj mend (për 1 muaj)

Fitnete Tuda
  • Vendlindja:
  • Strugë 
  • Jeton dhe vepron në :
  • Kosovë 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  20

Fitnete Tuda është këngëtare dhe autore këngësh e njohur. Fitnete Tuda është një këngëtare dhe gazetare e mirënjohur shqiptare nga Struga. Fitnete Tuda e kaloi fëmijërinë në Kosovë, ku mbaroi dhe shkollën fillore dhe të mesme. Në moshën 20 vjeçe për arsye objektive së bashku me familjen u kthye në Strugë. Për një kohë të gjatë ka punuar si gazetare dhe njëherit edhe e ka udhëhequr së bashku me të vëllain Televizionin Privat në Strugë "Art Kanal". Gjithashtu për disa vite me radhë ka qenë edhe drejtoreshë e Festivalit mbarëkombëtar të Këngëve dhe Valleve te përpunuara "Kënë Jeho" të Strugës. Këto vitet e fundit ajo është kthyer përsëri të jetojë në Kosovë ku dhe ushtron profesionin e Gazetares pranë Radiotelevizionit të Kosovës në Departamentin e Kulturës.

Në Dhjetor 1995, Fitnete Tuda merr pjesë në Festivali i 34-të në RTSH me këngën "Rruge".

Në Dhjetor 1996, Fitnete Tuda merr pjesë në Festivali i 35-të në RTSH me këngën "Shi Bie Ne Tirane".

Në Dhjetor 1997, Fitnete Tuda merr pjesë në Festivali i 36-të në RTSH me këngën "Nje Dite Do Te Behet Me Mire".

Në Nëntor 1999, Fitnete Tuda merr pjesë në Kënga Magjike 1999 me këngën "Duke Kërkuar Jetën".

Në Dhjetor 1999, Fitnete Tuda merr pjesë në Festivali i 38-të në RTSH me këngën "Shpresa".

Në Nëntor 2001, Fitnete Tuda merr pjesë në Kënga Magjike 2001 me këngën "Zeri Yt Me Ledhaton".

Në Nëntor 2003, Fitnete Tuda merr pjesë në Kënga Magjike 2003 me këngën "Si Muzika".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »

Komente

Asnjë KomentKomente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet