Më mbaj mend (për 1 muaj)

Fjoralb Dedja - Mos Ik  Lyrics


Nuk ka akoma asnjë votë


Teksti:

Mirjeta Mema

Produksioni:

Devis Kaziu

Komente

Asnjë Koment

14/09/2020

2020-09-14T17:00:10+00:00


"Mos Ik" është një këngë e re, e shtuar kohët e fundit në arkivin e këngëve të kënduara nga Fjoralb Dedja.
Me siguri do e kemi shumë shpejt këtë tekst, por do ju falenderonim pa masë në rast se mendoni të na ndihmoni.
Videoklipi nga Fjoralb Dedja i bashkangjitur me këtë këngë, do ju ndihmojë për ta shkruajtur. Faleminderit për kohën tuaj.


Dërgo Tekstin


Rendisim më poshtë tekstet e disa këngëve me të njëjtin titull dhe shpresojmë që përmbajnë tekstin që kërkoni:

Fatima Ymeri - Mos Ik

Refreni #¹
Ahh mallkuar qoft moj ajo diten
Kur u nisa prap më the mos ik
Ahh moj nënë moj nënë larg në gurbet
Se ktu dheu dot jo nuk më tret

- Rrugët tona nuk jan ndare
Ste them dot sa here kam qarë
Se harroj kur me the "Nen udha mbar"

- Lotet ende sme jan thare
Kalojnë vitet pa te pare
Se na ndan kurbeti per se gjall

-Do te vij moj nene kte vite
Te jap fjalen vec me prit
Se s'duron dhe po me plas ky shpirt

- Cdo nat ne enderr ju shikoj
I thuj babes ste harroj
Vec ju puth me mall ju perqafoj.

Refreni #¹
Ahh mallkuar qoft moj ajo diten
Kur u nisa prap me the mos ik
Ahh moj nene moj nene larg ne gurbet
Se ktu dheu doj jo nuk me tret

- Do te vij moj nene kte vite
Te jap fjalen vec me prit
Se s'duron dhe po me plas ky shpirt

- Cdo nat ne enderr ju shikoj
I thuj babes ste harroj
Vec ju puth me mall ju perqafoj

Nori A.K.A 623 - Mos Ik

Refreni :

Mos ik po rri,së bashku ja dalim
nuk bën me harru,është toka nanë
mos ik po rri,së bashku ja dalim
ky është amanet,i të parve që lan (2x)...

Një orë e varur në mur akrepat lëvizin
Në xhamat me avuj zogjt po çukisin
Troket si i marrë rrebeshi nëpër dyer
Era, stuhi, degët e pemëve janë thyer

Një zemër e lodhur e mbyllur n'kafaz
Kërkon pak dritë, e mbytur n'maraz
Kërrusur ndër shekuj por plot krenari
Gjithmonë kokën lart me plot hijëshi

Përballet me fatin një fat i mallkuar
Bijtë shtegëtojnë tjetër fat për t'kërkuar
Të braktisin nënë sa më larg me ik
S'është parë e dëgjuar ju bëmë vetes armik

Kurrë nuk mësuam veten ta duam
Argat nëpër botë gjithë jetën jetuam
Ëndërr të shkojmë andej nga perëndimi
Më i vjetri komb na paska humb besimi

Refreni :

Mos ik po rri,së bashku ja dalim
nuk bën me harru,është toka nanë
mos ik po rri,së bashku ja dalim
ky është amanet,i të parve që lan (2x)...

VERSE 2

Sa herë i shkrujta rreshtat sa herë i fshiva prapë
Mendime vijnë e ikin po dua t'i bëj zap
Se edhe unë si ju, vuaj si ju njësoj
Nuk e di për ju por kam mësuar të luftoj

Moos ik o vllaa, qëndro këtu me ne
Të luftojmë së bashku për një jetë në k'të atdhe
Po ikëm unë dhe ti, ata, ato të gjithë k'ta
Fëmijëve ça tu themi, kur babai tokën la

Nuk bëri dot shtëpinë e tij ama të botës po
Urreu tokën nënë e të kthehet më nuk do
Mos e merrni rrugën për të kërkuar azile
Hajde të punojmë k'tu në vendin tonë pa hile

Se njerëzit edhe gjuha janë tapia e vendit
Nuk ka identitet pa gjakun e levendit
Më mirë zoti i vetvetes se skllav i robëruar
Me punë e besim ka shpresë për të shpresuar...

Refreni :

Mos ik po rri,së bashku ja dalim
nuk bën me harru,është toka nanë
mos ik po rri,së bashku ja dalim
ky është amanet,i të parve që lan (2x)...

Miranda Hashani - Mos Ik

Për ty, lutem natë dhe ditë
Për ty, po qaj unë me gjithë shpirt
E lus Zotin që t'shëroj
E lus Zotin mos t'na ndajë
E lus Zotin
Edhe sa kohë do t'jetosh
Dua afër të t'qëndroj
E lus Zotin

Të du, je gjithçka për mu
Të du, s'ke ku shkon pa mu
E lus Zotin t'na ndihmojë
Se pa ty unë s'jetoj dot
E lus Zotin
Dua shumë unë të t'shtrëngoj
Çdo ditë dua t'përqafoj
E lus Zotin

Mos ik, kam nevojë për ty
Mos ik, shumë të du unë ty
Lamtumirë jo nuk ta them
Ne akoma kemi shpresë
E kem Zotin
Lutjet tona do i pranon
Zemrat tona s'do t'na ndan
O i madhi Zot

Më shumë këngë me këtë titull:
Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet