Më mbaj mend (për 1 muaj)

Flora Gashi - Besim Ndreca  Lyrics


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  4

Këngë e albumit:

"Trojet Shqiptare"

Komente

Asnjë Koment

20/07/2014

2014-07-20T11:17:39+00:00


Kemi kohë që po e kërkojmë tekstin e këngës "Besim Ndreca" kënduar nga Flora Gashi.
Do ja u dinim shumë për faleminderit në rast se mundeni të na ndihmoni ne dhe të gjithë ata që janë në kërkim të këtij teksti.
Videoklipi nga Flora Gashi i bashkangjitur me këtë këngë, do ju ndihmojë për ta shkruajtur. Faleminderit për kohën tuaj.


Dërgo Tekstin


Rendisim më poshtë tekstet e disa këngëve me të njëjtin titull dhe shpresojmë që përmbajnë tekstin që kërkoni:

Halil Bytyqi, Naim Krasniqi & Ise Llapqeva - Besim Ndreca

Me 3 maj '95,
tym e flak po shkojn t ret,
ere baroti kah po vjen,
pushk e gjak nmalsine e re,
me nje fshat rreth suharekes,
ah nje trim/burr mur plumbi i vdekjes,
Besim Ndrecaj djal azgan,
su korit kurr per te gjall.

Le e rrite ne Maqitev,
ku ka pas trima perher,
me armikun su pajtu,
su frigu ase su dorzu,
vujti ne burgjet sorbo-sllave,
per keto troje shqipetare,
se pranoj trimi roberin,
gjak e jete dha per liri.

A qu nkam Dragan Shoshkiqi,
i Libizhdes komandiri,
e po shkon nshpi te besimi,
e lyp ne shtepi por sun e gjet,
tuj punu ish n'suharek,
niher pi shkon ne zyre t'vet,
fill ne zyre i ka shku,
e Besimit ju ngermu,
zgjat alltien me dorezu,
Besim Ndrecaj djal azgan,
ndal Shoshkiq bre naj ka than,
tash alltin kam meta nxan,
priti plumbat n'lule t'ballit,
qikjo eshte arma e shqipetarit,
qe ta jap pa ngurru,
vllazniv gjakun me jau pagu,
i ke rreh e i ke mundu,
shume tortura juke ba',
priti Plumat more shka.

E la coft - i lumt - n'zyre Shoshkiqin,
shkit e ti shpejt pasken ik,
ne dasht Zoti me pshtu vet,
per Draganin spa kan dert,
qysh e lypi aj e gjet.

Besim Ndreca trim daji,
del prej zyres shkon ne shpi,
mej largu rob e thmi,
me luftu kunder serbis,
po qetniket e kan hetu,
ne c'do ane e kan rrethu,
ne c'do ane e gjuajn besimin,
por plumbat sja rrudhin synin,
se shqiptari e ka adet,
n'fush t'mejdanit qetashti me dak.

Besim Ndrecaj trim ishte dek,
zullumqarin naj ka hjek,
a naj past shpirti rahmet,
emri i tij kurr s'harrohet,
me rrespekt n'breza e kujtojm.

Autor: Hamez Llapqeva

Xhafer Ahmetaj - Besim Ndreca

Oooo n Suharek oh na u ka bo nomi
thon se u ngjall oh Sali Shabani
besa bes oh nat Maqitev
trima t mdhaj oh gjithmon kan le
qe i rriti vet o ky dhe
kah-pedana oh gjithmon kan pre-jeee

Ooooo-oh trimni boni eh pushk qiti
Kombit ton ouh ftyren o-ja zdriti
ish ky trim ohh nga Malsia
ku e ka oh folen trimnîîa
ku jan rrit oh burra me zââ
qeh gjithmohn oh jan prêêh me shka-ehh

Oooo-oh naqellnik ouh shka du meet thôôn
joo shqiptart kurr skan paas zakoon
armt e mubushne pa gjak mei dhaan
naqellnik eeh môr tuu nxift jeetaa
se jep armen e Besim Ndrecaa
per pa u kall flââk Sûhăărêêka

Ooooh nxurr alltin ouh ja ka qiit timin
nven e vrau oh qat shka katiliin
shokt e tij naa jan o tmerru
a osht jet oh ni her me pshtu
ikshin vrap sei kapii tmerri
sikur pulat ooôh ngaa skifteeri

Ooooo-oh u bredh trimi eh shkoi ne shpi
pershendet-me gru eh me fmii
po u thot fmive oh lamtumir
ju u rritshit oh n kosov t lir
me dit t sodit met oh pa mu
por vetveten une kom pagu-eeh

Oooo-oh lamtumir ouh i tha Nanë Kosova
shum nket jet per ty u pervlova
n burxhe t rona rinin kalova
eh man fund oh per ty luftova
Lamtumir mooj Suhareek
zullumqarin une jav kom hjekeee

Lamtumir moj Suhareek
Oooo-oh zullumqarin ouh jav kom hjeee-keeee

Vëllezerit Gashi - Besim Ndreca

ooooo N'Suharekë ou na u ka bå nami
mos åsht gjall o Salih Shabani
besa besë o n'at Malsi t're
trima t'mdhoj o gjithëmon jan le
qe i rriti vet ky dhè
kapetana gjith tuj pre

oooooo trimni bani dhe pushk qiti
kombit ton o ftyren ja zdriti
ish ky trim more nga Malsia
ku e ka o folen o trimrin
qe jan rrit o trimat me zåå
e gjithmon o jan pre me shka-eeee

ooooo kapetan diqka du met than
te shqiptart jo sà'kon zakon
armt e mushme pa gjak mej dhan
naqallnik ou tu nxift jeta
sei jep armet Besim Ndreca
per pa u kall flak Suhareka

oooooo nxurr alltin o ja qiti tymin
n'ven e vrau o njat shka katilin
shokt e shkaut kokan kon tmerru
a osht jet ou kryt o me pshtu
ikshin shkit se i rroki tmerri
sikur pulat prej skifteri

oooooo at'her trimi o'u shku ne shpi
pershendet o me rob e fmi
po'u thot fmive ju lamtumirë
ju më rrnofshi n'Kosov'n e lirë
me dit sodit met pa mu
por vetveten e kom pague

oooo lamtumirë oj nan Kosova
shum n'ket jet per ty u përvlova
n'burgje t'rana rinin o kalova
por ne fund per ty o luftova

-lamtumirë moj Suharekë
zullumqarin o jau kam hekeeee-2x

Më shumë këngë me këtë titull:
Më Shumë Këngë Nga Flora Gashi:

Më Shumë...


Komente mbi këtë këngë


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet