Më mbaj mend (për 1 muaj)

Françesk Radi - Zemer E Lodhur Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  27

Nga zhurma e qytetit ika që me nat'
përpara rruga e gjat’, rruga e gjat’
E lash Qytetin mbushur plot me zogj të vrar
trishton një pemë e thatë
dhe bari qan...
Sa më ka plakur kjo dhimbje e gjat’
qyteti dukej si gjethe e tharë
ai sot më trishton
mallin e parë më kujton, më kujton

Nga zhurma e qytetit ika që me nat’
përpara rruga e gjat’ rruga e gjat’
qyteti mbeti pas me shpresën që gënjen
kjo kohë gjithçka rrëmben
gjithçka që gjen
zemra e lodhur nuk di ç`të thot
qyteti shkoj iku mbeti larg
mbi shpirtin tim rënkon
malli i parë më mungon

Refreni
Eja pranë më thot' pylli
dhe në emër më thërret
Zile e gjelbër e natyrës
zile e gjelbër plot me jetë
do të çirrem do të shlodhem
nëpër ferra, nëpër bar
si një zog pyllin do marr

Nga zhurma e qytetit ika që me nat’
përpara rruga e gjat', rruga e gjat’
E lash Qytetin mbushur plot me zogj të vrar
trishton një pemë e thatë dhe bari qan
Sa më ka plakur kjo dhimbje e gjat'
qyteti dukej si gjethe e tharë
ai sot më trishton
mallin e parë më kujton, më kujton

Refreni 2x:
Eja pranë më thot' pylli
dhe në emër më thërret
Zile e gjelbër e natyrës
zile e gjelbër plot me jetë
do të çirrem do të shlodhem
nëpër ferra, nëpër bar
si një zog pyllin do marr


Ky tekst u dërgua nga Donika


Akordet:

Intro: G#m - G#m* - C#m* - G#m* -G#m X2
G#m
Nga zhurma e qytetit ika qe me nate
G#m
Perpara rruga e gjate rruga e gjate

G#m
E lashe qytetin mbushur plot me zog te vrare
C#m
Trishton nje peme e thate dhe bari i gjate

G#m C#m
Sa me ka plakur kjo dhimbje e gjate
G#m F#
Qyteti dukej si gjethe e thare
E Eb7
Ai sot me trishton mallin e pare me kujton, me kujton


G#m
Nga zhurma e qytetit ika qe me nate
G#m
Perpara rruga e gjate rruga e gjate

G#m
Qyteti mbeti pas me shpresen qe genjen
C#m
Kjo kohe gjithcka rremben gjithcka qe gjen

G#m C#m
Zemra e lodhur nuk di c`te thote
G#m F#
Qyteti shkoi iku mbeti larg
E Eb7
Mbi shpirtin tim renkon malli i pare me mundon


REF:
G#m F#
Eja prane me thot pylli dhe ne emer me therret
C#m G#m
Zile e gjelber e natyres zlie e gjelber plot me jete
G#m F#
Do te cirrem do te clodhem neper ferr e neper bar
C#m-Eb7 G#m
Si nje zooo-ooog pyllin do marr


Solo:
G#m G# C#m
e|---------------6-4-7------------------6-7-4-----4-4-5-5-4-5-4-11-9-12--|
B|-4-4-5-5-4-5-4----------4-4-5-5-4-5-4----------------------------------|
G|-----------------------------------------------------------------------|
D|-----------------------------------------------------------------------|
A|-----------------------------------------------------------------------|
E|-----------------------------------------------------------------------|

Eb7
e|-12-11-9-11-9-7-9-7-6----7-6-4-6--7-4----------------------------------|
B|-----------------------------------------------------------------------|
G|-----------------------------------------------------------------------|
D|-----------------------------------------------------------------------|
A|-----------------------------------------------------------------------|
E|-----------------------------------------------------------------------|


G#m
Nga zhurma e qytetit ika qe me nate
G#m
Perpara rruga e gjate rruga e gjate

G#m
E lashe qytetin mbushur plot me zog te vrare
C#m
Trishton nje peme e thate dhe bari i gjate


G#m C#m
Sa me ka plakur kjo dhimbje e gjate
G#m F#
Qyteti dukej si gjethe e thare
E Eb7
Ai sot me trishton mallin e pare me kujton, me kujtonREF x2:

G#m F#
Eja prane me thot pylli dhe ne emer me therret
C#m G#m
Zile e gjelber e natyres zlie e gjelber plot me jet
G#m F#
Do te cirrem do te clodhem neper ferr e neper bar
C#m-Eb7 G#m
Si nje zooo-ooog pyllin do marr


G#m G#m* C#m*
e|-----4-------7-------9--------------|
B|-----4-------9-------9--------------|
G|-----4-------8-------9--------------|
D|-----6-------6-------11-------------|
A|-----6---------------11-------------|
E|-----4------------------------------|Françesk Radi
Publikimi: 24/06/2009
Festivali: Këngët E Stinës 1997
Muzika: Françesk Radi
Orkestrimi: Françesk Radi
Teksti: Vangjel Kozma


Françesk Radi - Zemer E Lodhur
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Zemer E Lodhur".
3. Video është e këngës "Zemer E Lodhur", por nuk këndohet nga Françesk Radi.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Françesk Radi:


Komente 1