Francesko Petrarka
Francesko Petrarka

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


    (1304-1374)
  • Vendlindja:
  • Arezzo Itali

Biografia

BIOGRAFIA: Francesko Petrarka është një poet dhe autor/publicist i huaj. Françesko Petrarka është një ndër figurat kryesore të Rilindjes evropiane. Në shekujt e humanizmit evropian ai u njoh si një latinist i mrekullueshëm, autor librash, traktatesh e vëllimesh mjaft te çmuara për kohen, për te cilat punoi me seriozitet me te madh. Studiuesit pohojnë se Petrarka mendonte qe lavdinë tek pasardhësit do t'ia siguronin veprat e tij të shumta ne latinisht, te cilat përmbajnë boshtin e ideve te tij humaniste dhe qe përbejnë...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 3