A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Francesko Petrarka

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3 / Votuan:  11
(1304-1374)  
  • Vendlindja:
  • Arezzo 
BIOGRAFIA: Francesko Petrarka është një shkrimtar shumë i njohur. Françesko Petrarka është një ndër figurat kryesore të Rilindjes evropiane. Në shekujt e humanizmit evropian ai u njoh si një latinist i mrekullueshëm, autor librash, traktatesh e vëllimesh mjaft te çmuara për kohen, për te cilat punoi me seriozitet me te madh. Studiuesit pohojnë se Petrarka mendonte qe lavdinë tek pasardhësit do t'ia siguronin veprat e tij të shumta ne latinisht, te cilat përmbajnë boshtin e ideve te tij humaniste dhe qe përbejnë...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente nga Fansat

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtareArtistë Të Ngjashëm:

Vorea Ujko

Jeronim De Rada

Gjon Buzuku

Ervin Hatibi

Azem Shkreli

Fatos Arapi

Odhise K. Grillo

Bardhyl Londo

Pjetër Bogdani

Petro Marko


Tags: Francesko Petrarka

Krijo Një Kartolinë
Kjo faqe përdor cookies vetëm për reklama dhe statistika. Kjo faqe nuk mbledh, nuk përdor dhe nuk shpërndan të dhënat tuaja. Kompanitë e palëve të treta që përdorin cookies janë: Google, Taboola dhe MGID.
Më shumë info  
teksteshqip.com © 2007 - 2019