Fuga
Fuga
Fuga
  • Vendlindja:
  •  Shqipëri
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Fuga është produksion shumë i njohur. Shtepia diskografike FUGA ka qene nje nga shtepite e para diskografike. Ajo ka qene nje shtepi diskografike e cila zgjidhte kryesisht muziken popullore per te hedhur ne treg. Lulezim Fuga i cili ishte presidenti i studios, duke pare qe ne vitet e para te renies se diktaures etja per muzike ishte e shumte, vendosi qe te hapte nje shtepi diskografike. Fillimisht Shtepia diskografike FUGA e nisi veprimtarine e saj duke hedhur ne treg kaseta jo me shume cilesi te mire. Me permiresimin e teknolgjise FUGA u be nje nga shtepite diskografike me te famshme ne Shqiperi. Hovin me te madh FUGA e morri ne periudhen 2001-2002-2003. Ne vitin 2006 ajo bashkpunoi me Tirnana Production nga ku nxorri ne treg rreth 12 albume muzikore dhe rreth 20 DVD humoristike, por ne fund te vitit 2007 ajo falimentoi per shkak te piraterise qe u be ne ate vit. Edhe pse FUGA ka falimentuar Cd-te dhe kasetat e saj gjenden ende ne tregun muzikor.

Disa prej artisteve te shumte te cilet i kane besuar suksesin e albumeve te tyre kesaj shtepie diskografike jane: Eli Fara, Gjyste Vulaj, Eglantina Toska, Mehdi Zena, Elda Berisha, Kastriot Tusha, Albana Keci, Gena, Mimoza Paraveli, Kujtim Shehu, Artan Shabani, Kozma Dushi, Kasem Hallulli, Familja Lela, Merita Lika, Bruna Meco, Arlinda Lloha, Shkelqim Kola, Bledi Mroci(i Xhamllikut), Besjan Gashi, Aferdita Lala, Ermira Babaliu e shume te tjere. Gjithashtu Fuga ka pasur nen ekskluzivitetin e saj Telenovelen e pare Shqiptare Njerez dhe fate, Telekomedite: Tifozet, Dua nje genjeshtar dhe albumin e Kenges Magjike 2002.

Në vitin 2002, Produksioni Fuga publikojnë albumin "Kenge Te Zgjedhura Nga Jugu".

Në vitin 2002, Produksioni Fuga publikojnë albumin "Per Te Gjithe Nga Pak".

Në vitin 2005, Produksioni Fuga publikojnë albumin "Me Yjet E Serenates".

Në vitin 2006, Produksioni Fuga publikojnë albumin "Nostalgjia E Serenates Korcare".

Në vitin 2006, Produksioni Fuga publikojnë albumin "Nostalgjia E Serenates Korcare Vol.1".

Në vitin 2006, Produksioni Fuga publikojnë albumin "Kenge Dhe Valle Dasmash".

Në vitin 2007, Produksioni Fuga publikojnë albumin "7 Yjet E Muzikes Popullore".

Në vitin 2007, Produksioni Fuga publikojnë albumin "Mix To Mix".

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0