Gajur Pajaziti Poezi
Gajur Pajaziti

Tema: Poezi Për Ëndrrat


Shtëpija E Ëndrave Të Mija

Më kujtohet dhoma e zjarit
Aty nëna plakë gatuante buk,
Edhe të çarat e mureve dhe
Tymi që dilte nga oxhakut...

Më kujtohen edhe fjalët e babës
Plakë,që i tregonte në atë kohë,
Kur un isha i vogël,që rija n`skaj
Të murit afër derës...

Më kujtohet edhe dollapi i vogël
Aty ku e vendosja Abetaren,
S`harohen fjalët e bukura të
nënës, që më tregonte pēralla
para se t`merte gjumi i natës...

S`harohen ëndrat e mija të fëmijris,
Që kaloja netë të këndshme,
Kur veriu jashtë frynte me shpejtësi,
E qentë uluronin nga i ftohti i natës.

15.08.2016

- Poezi nga Gajur Pajaziti{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0