Dërgo Një Tekst
  Dërgo Një Poezi
A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
Ganimete Jashanica

Vendlindja: Prishtinë  
Mosha: 50 Vjeç
Ditëlindja: 05 Dhjetor 1966
Shenja e Horoskopit: Shigjetari

Ganimete Jashanica është një këngëtare e njohur. Ganimete Mehmeti-Jashanica është një yll i muzikës sonë kombëtare, që pëlqehet përherë e më shumë nga adhuruesit e muzikës së pastër shqipe.
Ka të mbaruar shkollën e mesme ekonomike në Prishtinë dhe shkollimin e lartë "Drejtimi i Sigurimeve".

Karrierën e filloi në shkollën e mesme dhe në vitin 1983 u antarësua në "SHKA Ramiz Sadiku" të Universitetit të Prishtinës. Në radio Prishtinën e atëhershme ka të inçizuara 5 këngë, të cilat janë: "Tue dalun drita", "Ganimete Terbeshi", "Moj Bardhokë", "Çou moj çikë", dhe "Ç'po i flet zemra zemrës".

Me Qamilin e Vogël te Jugotoni i Zagrebit inçizoi tri këngë. Ajo në repertorin e saj numëron dhjetra albume të këngëve meritore, që me nektarin e zërit të saj të ëmbël u ngulitën në shpirtin e artdashësve.

Ganimete Jashanica kishte një dhunti të stërvitur dhe përsosur për respektimin e skenës dhe publikut. Kjo e bënte më të kërkuar dhe më të dashur për adhuruesit, pra thjesht thënë, kishte shpirt të merituar artistik.

Këngët e saja të të gjitha motiveve kanë pasur hijeshinë e vet, mirëpo ato kombëtare i ka kënduar me dhimbje shpirtërore, ngase vetë fati ynë kombëtar ishte i dhimbshëm. Nëpër këto këngë ajo kishte mesazhe të fuqishme, mesazhe këto që tregojnë se veç artit shpirtëror, ndryshe nuk kishte si të shprehej. Ganimete Jashanica është një veprimtare e shquar kombëtare që mendja dhe zemra e saj punonte për atdheun dhe kombin. Këtë mund ta ilustrojmë me vargjet e këngës "Gjuha jonë" :

"Gjuha jonë të mos harrohet
Lutet nana Perëndisë
O Zot për hir të kombit
Jepi mend e udhë rinisë"

Mesazhi i saj vinte në kohën kur nuk ishte edhe e lehtë për mesazhe të tilla, kur atdheu lëngonte nga pushtuesi, i cili veç dhunës fizike që po përdorte mbi ne, përdorte edhe dhunën kulturore, e cila ishte më e rrezikshme se dhuna fizike.

Ajo shquhet edhe për mbrojtjen e kulturës sonë nga ndotja e barbarizmave, nga shundi dhe kiçi, nga këto antivlera që me rrënimin e institucioneve tona kulturore, që nga atëherë, edhe sot po dëmtojnë begatinë e kulturës sonë.

Ka qenë shumë e përhapur në radio e televizion, programe muzikore, në koncerte e forma tjera të organizimeve, duke lënë imazhe shumë të pëlqyera tek dëgjuesit e vet. Ka qenë e shpërblyer me çmime dhe mirënjohje, por shpërblimi i saj më i çmuar gjithnjë ka qenë dhe mbetet, publiku.

Ajo s'harron kurrë dashamirët e saj, e kjo shihet në atë se çdo vit na ofron potpuri e këngë të arta. Ganimetja është e martuar me Ismet Jashanicën dhe ka dy fëmijë, Artanin dhe Artën.

» Dërgo Korrigjime »

Punuan Biografinë:  arsimdiber  

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.3 / Votuan:  46Më shumë artikuj nga Ganimete Jashanica »
teksteshqip.com © 2007 - 2017