Genti Lako
Genti Lako
Genti Lako
{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}


Genti Lako është këngëtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Viti 1994 (16 vjeç) - Realizimi i 2 (dy) albumeve rock në bashkëpunim me Jess Studio.
Viti 1996 (18 vjeç) - Ai fillon të punojë si kompozitor. Ai kompozoi për grupe të ndryshme rock.
Viti 1997 (19 vjeç) - Për një periudhë 6 muaj ai punoi në një studio muzikore në Greqi, studio bashkëpunuese me Sony Music, si asistent ekzekutiv i instrumenteve audio dhe muzikorë si piano, kitarë etj…
Periudha 1999 - 2004 - Ai filloi të punojë si prodhues muzikor në "TAR RECORDS"; dega e TOP ALBANIA RADIO dhe TOP CHANNEL.
Në Tar Records ai realizoi mbi 300 këngë, reklama, xhingla për radio dhe televizion. Ai bën përshtatje dhe dublikim për herë të parë në Shqipëri në gjuhën shqipe si: "Borëbardha", "Shrek", "Pinocchio", etj...
Ai realizoi filma të shkurtër dhe tingullues zanor audio dhe filmash "EDEN I BRAKTISUR", film i cili u dha me diplomën e arit në Kiev
Filmi i Festivalit Ndërkombëtar.
Gjatë kësaj kohe ai ka qenë pjesë në shumë ngjarje muzikore ku ka vlerësuar 35 (tridhjetë e pesë) çmime. 5 prej tyre trofe të parë.
Periudha 2004 - 2008 - Ai krijoi dhe hapi "etiketën" e tij private dhe ai realizon albume për këngëtarët e famshëm, këngëtarët dhe grupet e reja nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Mërgata...
Periudha 2009 - 2018 - Ai hapi studion e tij për regjistrim audio. Ai krijoi partneritete për ngjarje me ALPHA SOUND MUSIC në Greqi. Ai fiton të drejtën nga agjensia holandeze "CCCP" në mesin e shumë artistëve të tjerë, për realizimin e pikës promovuese të turizmit në Shqipëri. Ministria e Toursim miratoi projektin dhe transmetoi në CNN dhe Euro News.
Ai ishte drejtor artistik në "Radio +2", një radio kombëtar në Shqipëri.
Në vitin 2013 me zërin e Hersi Matmuja ai fitoi çmimin e parë të Festivalit Kombëtar në Shqipëri 'Festivali i kenges ne RTSH).
Në vitin 2014 ai përfaqëson Shqipërinë në Konkursin e Këngëve Eurovion në Danimarkë me këngën Zemerimi i një Nate (Zemërimi i një Nate) duke kënduar nga Hersi Matmuja.
Ai bashkëpunoi gjithashtu me agjensi të ndryshme reklamimi në Shqipëri për përbërjen audio dhe regjistrimin si: Mccann Albania, Ogilvy
& Mather Albania, Connext, Java Publicity, Trium, New Moment, Direct Direct dhe gjithashtu me agjencinë angleze E - Graphics.
Ai ishte një Design Sound, Redaktor Dialog, Redaktor Sfondi, Redaktor FX, Arrangment Music, Composer Music, Prodhim Tingulli në set, Final
Mix Master i EDEN I BRAKTISUR (film i shkurtër), ELIDA (film i shkurtër), SEX PERRALLE CELULAR (film), 7 DITE (film).

Koheve te fundit, Genti Lako i eshte rikthyer serisht kompozimeve per kengetare komerciale. Genti Lako, prej kohësh është kthyer në një emër të lidhur ngushtë me suksesin e disa prej këngëve më të dëgjuara. I lidhur me muzikën që më moshën 6 vjeçare ai nuk u nda më prej saj: duke parë se vitet që kalonin e bindnin më shumë për këtë rrugë të zgjedhur. Genti nuk nguron të krijojë në shumë rryma që sot janë në treg dhe tani që ka vite që merret me këngën, asgjë nuk ia lë rastësisë në krijimet e tij, por çdo punë të re e nis me vetëdije. Nga muzika ai nuk ndjehet kurrë i lodhur, ndërsa nga këngëtarët ka raste që ndodh.

» Dërgo Korrigjime »

» Tekstet e Këngëve »Komente 0