Gentian Ademaj Poezi
Gentian Ademaj

I Braktisuri

Me kot mundohesh te ngrihesh ne kembe
kur plage ke marre, ke gjunje te vrame
ku pa problem te braktis dashuria
merr leksione se ceshte vetmia

mekat te vdesesh, mekat te jetosh
drejt ferrit ben hapa nga monotonia
asgje e bukur ne kete jete ste josh
lumturine sot e nderton pasuria

ti para nuk kishe, nuk zoteroje
dje ishe i lumtur, por sot sdo te jesh
mundoheshe cdo deshir asaj ti plotesoje
vjen I palodhuri ta sekuestron pa te keq

e cti besh jetes keshtu e ka
dashurine sot e blen me para
kush ofron me shume ka perparesi
me kuleten plot ai fal dashuri

madje ka tipin shume te lezetshem
te ofron pije, dreka pa mbarim
nuk njeh kedo por njerez te pushtetshem
ky duhet te jete binjaku shpirtit tim

por jeta sa e shkurter aq eshte e gjate
pa kuptuar pareliu ngelet i ngrate
sbesoj se te prish pune te madhe
do gjesh te dashur tjeter te qash halle

rendesi mbi te gjita ka shendeti
pak zgjuarsia dhe shume tualeti
te mashtrosh me lehte smund te jete
mjafton te jete i pasur, lekist emrin ta kete

do te vije perseri nje dite
i dashuri ri te le, te braktis
e kush tha se do e qash me lot
kur pambarim jane meshkujt ne bot.

- Poezi nga Gentian Ademaj


- U dërgua nga Gentian Ademaj -


{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0