Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Satirike


Bucja E Dashuruar

Evuloi dhe historia
degjoi bucja cesht dashuria
nga fjalet e bukura u hutua
me qenin e pare u dashurua

por gaboi, rende gaboi
nuk i doli sic shpresoi
ngeli shume e lenduar
per fatin e saj te deshtuar

e bregosur deri ne shpirt
u mundua te dilte n'drit
ate te parin se harronte
sishte e thene te mos e kerkonte

e kerkoi dhe e gjeti
plot embelsi e pershendeti
qeni, qen ishte zagar
perseri e mashtroi dhe e la

tani ishin bere dy here
qe gobonte kjo e mjere
kishte degjuar ne te vertet
fati provohet me here te tret

keshtu veproi, keshtu degjoi
prape qeni e lendoi
epo tani i tha vetes boll
dashuri s'shkon me zor

ka sa t'duash qen te tjere
do kerkoj me idealin tim
shume prej tyre i provoi
akoma eshte ne kerkim

ka akoma per te pare
ka shume meshkuj presin rradhe
bucja ,buce seshte penduar
te gjithe qente pa provuar.

- Poezi nga Gentian AdemajZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2

Komente mbi këtë krijim


Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem
Shiko të gjitha komentet