Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Për Ëndrrat


Endrra Dashurise!

Nje enderr me ty ndaj, ti kete e di
te dua shpirti im, te dashuroj pa kufi
kalon cdo limit, ndjenjat qe per ty kam
nuk jam me i lumturi, por me te lumtur ska

mbi cdo dashuri, ekziston nje kurore magjike
eshte me shume se mbreteri, eshte simbolike
kur dy persona duhen, puthen plot zjarr
nisin jete te re, te inaguruar ne altar

mund te kete cdo gje fund, madje dhe gjithesia
gjithcka qe lind vdes, por jo dashuria
shikimin i rikthen, atij qe eshte verbuar
me teper se hyjnorja, ska te krahasuar

dicka qe se shohim, e ndjejme thelle ne zemer
dicka qe ndiejme, e prekim ne enderr
endrra ka domethenie, ti je shpjegimi saj
te keqen dhe te miren, une me ty e ndaj

je Perendesha zemres, aty ku shpirti falet
udhetimi i lumturise, ku nis e nuk ndalet
tingulli melodios i sirenes kengetare
bashkin i zemres, qe nuk njeh te ndare

dashuria jone, do jete pergjithmone
me frytin e saj te embel do e perjetojme
nje familje e madhe, ne harmoni do jemi
dhurat nga Perendia, femije do kemi

- Poezi nga Gentian AdemajNuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim