Më mbaj mend (për 1 muaj)

Tema: Poezi Dashurie


Thyefshi Qafen

Plas ti zemer e lenduar
plas ti shpirt i coptuar
plas se jemi dashuruar
vdis moj qenie deshperuar

kjo vjen per ty qe ke inat
qe sna sheh dot kur jemi bashk
te bashkuar do jemi pergjithmon
plas nga deshperimi qe sna lendon

per ne do jete dashuria
vdis inatcar, o babezia
vdis e drite, kurre mos pafsh
zgjuar je, e gjum mos rafsh

plasni ju o njerez, plasni
thyefshi qafen dhe u vrafshi
urretja juaj do ju verboj
ate e dua, e dashuroj

pse me kot lodhni per te na ndar
Perendia ka per tiu vrar
o vdisni dhe mos pafshi drit
Zoti brengat ua rrite

te dy te dashuruar jemi
bashke udhetar lumturin kemi
shikimin humbshi, mos pafshi me sy
ju shofte rrezja, katila shpirt zi.

- Poezi nga Gentian AdemajZgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Komente 0