Gentian Ademaj Poezi
Gentian Ademaj

Mos U Kthe

Cme shikon ashtu, me lot ne sy ti mua?
sikur kurre te mos kishte ekzistuar fjala te dua
me ben te dukem katil, i pa shpirt
sikur asnjehere ste kam dashuruar

pse ne syte e tu ato lot pikojne?
Trishtim ndjejne kur me shikojne?
Enderr, shprese te lene pergjysme, ne mes
nga dhimbja duket sikur nate vjen, e dita vdes

a sheh dot valle me larg se sot?
Kur per mua ishe lumturia ne kete bot
arratine more, koken mos ta ktheje prapa kurre
piktori humbi shikimin, te bente te fundit piktur

pse ti ndihesh e vetme, e braktisur ne monotoni?
ku vajti ai qe e mbiquajte, hyjnore dashuri?
ku shkuan fjalet qe me mua kishe gabuar?
isha thjesht fiksim, sme kishe dashuruar

tani pse ndryshove prape, dhe po me kerkon?
me thua pa ty asgje ska vlere, ti me dashuron
qielli pa mua, per ty merrka tjeter ngjyr
ne syte e mi sheh veten, si ne te magjishmen pasqyr

shko te lutem, largohu pergjithmon
me harro ti mua, dashurine tone
mendoje si te deshtuar, pa vlera e mbetur
arratisu dashuria ime, se per ty kam vdekur

- Poezi nga Gentian Ademaj{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

Komente 0