Më mbaj mend (për 1 muaj)

Smund Ta Pranoj

Naten rrime, deri vone
nga lart yjet, na veshtrojne
hena bukur, na pershendet
buzeqesh heshtja, nata buzeqesh

nen romancen e dashurise
brenda vatres se lumturise
gjumi iken, mer arratine
kur te bashkuar te dy rrime

tingujt nisin, nga puthja jote
mrekullia e kesaj bote
melodia e dashuris se zjarrte
na le zgjuar dite e nate

por ti sonte e dashur ckishe
qe me len ne medyshje
me plot gojen, me the sot
te dua shpirt, por se pranoj dot

jeta duket gjithe deshtim
ti zemra ime i jep kuptim
mallkoj fatin qe na ra
sna takoi shume kohe me pare

e lumtur seshte vone kurr te jesh
lendon veten dhe kerkon ndjes
thelbi thelb mbetet, ti e di
ska lumturi pa dashuri.

- poezi nga Gentian Ademaj


Nuk ka akoma asnjë votë


Komente mbi këtë krijim


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet