Gérard de Nerval
Gérard de Nerval

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

(1808-1855)

  • Ndërroi jetë më:
  • 26-1-1855
  • Vendlindja:
  • ParisBiografia

BIOGRAFIA: Gérard de Nerval është një poet dhe autor/publicist i huaj. Gérard de Nerval ishte emri i shkrimtarit francez, poet, eseist dhe përkthyes Gérard Labrunie. Një figurë e rëndësishme e romantizmit francez, ai është më i njohur për poezitë dhe novelat e tij, veçanërisht për koleksionin Les Filles du feu, që përfshin novelën Sylvie dhe poemën "El Desdichado". Ai luajti një rol të madh në futjen e lexuesve francezë në veprat e autorëve romantikë gjermanë, duke përfshirë Klopstock, Schiller, Bürger dhe Goethe. P...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje» Dërgo një poezi »


Komente 0