Më mbaj mend (për 1 muaj)

Hyrja është kryer me sukses!


CORONAVIRUS NË SHQIPËRI DHE KOSOVË
Gérard de Nerval

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  2
(1808-1855)  
  • Vendlindja:
  • Paris 
BIOGRAFIA: Gérard de Nerval është një shkrimtar i huaj. Gérard de Nerval ishte emri i shkrimtarit francez, poet, eseist dhe përkthyes Gérard Labrunie. Një figurë e rëndësishme e romantizmit francez, ai është më i njohur për poezitë dhe novelat e tij, veçanërisht për koleksionin Les Filles du feu, që përfshin novelën Sylvie dhe poemën "El Desdichado". Ai luajti një rol të madh në futjen e lexuesve francezë në veprat e autorëve romantikë gjermanë, duke përfshirë Klopstock, Schiller, Bürger dhe Goethe. P...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment 🔥🔥

Shto profile

zyrtare    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Artistë Të Ngjashëm:

Jean Rousselot

Artur Rembo

Alain Borne

Charles Baudelaire

Sharl Bodeler

Paul Verlaine

Saint-John Perse

Sergej Esenin

Rudyard Kipling

Oktavio Paz

Tags: Gerard De Nerval


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet