Më mbaj mend (për 1 muaj)

Gérard de Nerval
(1808-1855)
  • Vendlindja:
  • Paris 
Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  5 / Votuan:  3

Gérard de Nerval është shkrimtar i huaj. Gérard de Nerval ishte emri i shkrimtarit francez, poet, eseist dhe përkthyes Gérard Labrunie. Një figurë e rëndësishme e romantizmit francez, ai është më i njohur për poezitë dhe novelat e tij, veçanërisht për koleksionin Les Filles du feu, që përfshin novelën Sylvie dhe poemën "El Desdichado". Ai luajti një rol të madh në futjen e lexuesve francezë në veprat e autorëve romantikë gjermanë, duke përfshirë Klopstock, Schiller, Bürger dhe Goethe. Puna e tij më vonë u zhyt në marrëdhënien mes poezisë dhe çmendurisë, realitetit dhe fiction, dhe ëndrrave dhe jetës. Ai ishte një ndikim i madh në Marcel Proust, André Breton dhe Surrealizëm.

Duke u varur nga varfëria dhe duke u çorientuar, ai bëri vetëvrasje gjatë natës së 26 janarit 1855, duke u varur nga shufra e një dritareje në bodrum në rue de la Vieille-Lanterne, një korsi të ngushtë në një seksion të zhdukur të Parisit. Hidhi një shënim të shkurtër tezes së tij: "Mos prisni për mua këtë mbrëmje, sepse natën do të jetë e zezë dhe e bardhë".

Poeti Charles Baudelaire vërejti se Nerval "e shpëtoi shpirtin e tij në rrugën më të errët që mund të gjente". Zbuluesit e trupit të tij u habitën nga fakti se kapela e tij ishte akoma në kokë. Faqet e fundit të dorëshkrimit të tij për Aurélia ou le rêve et la vie u gjetën në një xhep të pallton. Pas një ceremonie fetare në katedralen e Notre-Dame (e cila pranoi pavarësisht nga vetëvrasja e tij për shkak të gjendjes mendore të trazuar), ai u varros në Varrezat e Père Lachaise në Paris, në kurriz të miqve të tij Théophile Gautier dhe Arsène Houssaye, të cilët publikuan Aurélia si një libër më vonë atë vit. Punimet e plota të Gérard de Nerval janë botuar në tre vëllime nga Gallimard në koleksionin Bibliothèque de la Pléiade.

» Dërgo Korrigjime »

» Poezitë »

Komente

Asnjë Koment


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet