A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z #
 • 02-06-2014
  Një sherr mes këngëtarit Bujar Qamili dhe kompozitorit Aleksandër Lalo, anëtar i jurisë së festivalit “Kënga Ime” në Tv Klan, ka sjellë një debat të ashpër me kritika në median e shkruar. Sipas burimeve, konfrontimi nisi nga një koment gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë të natës së dytë gjysmëfinale, dhe megjithatë organizatorët e mohuan, por rezultoi i vërtetë pasi ka qenë vetë këngëtari Bujar Qamili që ka reaguar duke thënë që nuk do të hyjë në finalen e festivalit “Kënga Ime”. Edhe pse Lalo pretendon se gjithçka është bërë në kuadrin e një shakaje dhe as që bëhej fjalë për alkool, nga ana e publikut është perceptuar ndryshe. Pa...
 • 08-02-2014
  Kantautori Gjergj Leka mbrëmë ka kurorëzuar fejesën me regjisoren e quajtur Eriselda Marko. Përmes një statusi në rrejtin social “Facebook” Gjergji ka ftuar të gjithë miqtë dhe dashamirësit e tij për të qenë prezentë në fejesën e organizuar në një nga klabet e “Bllokut” në Tiranë. Sipas informacioneve që kemi mundur të marrim, vajza e cila i ka rrëmbyer zemrën kantautorit Leka është regjisore, e cila pas një eksperience nëpër televizone të ndryshe si “Tv Klan” apo TVSH, tani punon pranë “Top Chanel” me formatin më të ri atë të “Big...

 • 22-06-2013
  Per heren e pare ne Shqiperi,organizohet nje projekt artistik e kulturor dedikuar konkretisht familjeve shqiptare e te huaja gjate muajve te pushimeve ne bregdetin shqiptar. Kantautori Gjergj Leka dhe stafi i tij ne bashkepunim me nje resort ne qytetin bregdetar te Vlores, jane ideatoret e ketij projekti origjinal. FAMILY PROJECT ka per qellim edukimin muzikor-artistik te femijeve si dhe te rriturve gjate qendrimit ne zonat turistike shqiptare, ne nje interviste per suplementin “Summer Time” Gjergji tregon disa hollesira ne lidhje me kete projekt dhe me krijimtarine e tij si kantautor. Si lindi ideja e ketij projekti? Ideja e ...
 • 04-02-2013
  Te gjithe e kemi pare se ne muziken e lehte shqiptare, eshte krijuar nje hendek mes krijimtarise se kompozitoreve para viteve ’90, me kompozimet e mevonshme, deri ne ditet e sotme. Gjithmone e me shume po flitet per plagjiatura, si nga ana muzikore, ashtu edhe nga ana vizive, duket se sot na mungon shume origjinaliteti. Per kete teme dhe per ndikimet qe ka sot ne muzika shqiptare, kemi folur me kantautorin Gjergj Leka, i cili ne kete interviste te dhene, flet per demin e madh qe po i behet muzikes shqiptare sot, qofte edhe duke mos vleresuar ato vlera kulturore, qe kane mundur t’i mbijetojne kesaj “stuhie”. Ju si kantautor prej s...
 • 09-05-2012
  Një marrëdhënie aspak e zakontë babë e bijë. Vështirësitë e fillimviteve '90-të, ndarja nga e bija kur ishte ende e vogël, ribashkimi dhe koha e bashkëpunimit. Rrëfim për një histori të veçantë familjare nga Gjergj dhe Dorina Leka. Vetëm dy porosi i ka dhënë Gjergj Leka të bijës kur shkeli pragun e adoleshencës: të mos provonte kurrë motorin dhe cigaren. Pjesën tjetër të rolit prej babai në jetën e saj zgjodhi ta bënte në heshtje, pak i fshehur në hije, duke i dhënë një liri të kontrolluar sipas mënyrës së tij. Dorina ia ndoqi të d...


Faqet:
1

» Dërgo Një Lajm »
teksteshqip.com © 2007 - 2018