Më mbaj mend (për 1 muaj)


Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  4.5 / Votuan:  24
BIOGRAFIA: Gjon Buzuku është një shkrimtar shumë i njohur. Gjon Buzuku është autori i parë i njohur deri më sot i letërsisë shqiptare, shqipëruesi i një libri kishtar, që është quajtur "Meshari" (1555). Kjo vepër cilësohet si vepra letrare më e vjetër shqipe e botuar dhe ruajtur deri sot. Gjoni ishte prift katolik për nga besimi, famullitar i një kishe në Shqipërinë Veriore jo aq larg nga vendi i botimit. Për autorin, nga ishte, ku punoi, mbi ç'baza arriti ta shkruante e ta botonte librin e vet, janë pye...

>> Lexo gjithë biografinë >>


Komente

Asnjë Koment    Duke u ngarkuar... Prisni ju lutem

    Shiko më shumë

» Dërgo Poezi »

Autorë Të Ngjashëm:

Ervin Hatibi

Petro Nini Luarasi

Azem Shkreli

Fatos Arapi

Vorea Ujko

Jeronim De Rada

Odhise K. Grillo

Bardhyl Londo

Pjetër Bogdani

Petro Marko

Tags: Gjon Buzuku


Komente mbi këtë artist


* Të regjistruarit mund të votojnë ose të sinjalizojnë komentet