Gonxhe Manakovska
Gonxhe Manakovska

{{ risposta }}
Mesatarja:  {{ nStars }} / Votuan:  {{ nVotes }}

  • Vendlindja:
  • Manastir
  • Mosha:
  • 102 Vjeç
  • Ditëlindja:
  • 25 Korrik 1921
  • Horoskopi:
  • ♌ LuaniBiografia

BIOGRAFIA: Gonxhe Manakovska është një këngëtare e njohur dhe muzika ku identifikohet më shumë është ajo e lehtë. Gonxhe Manakova, një ikonë e muzikës shqiptare në Maqedoni, lindi në Manastir më datë 25 korrik 1921. Nga një moshe e re, Gonxha tregoi pasionin dhe talentin e saj për muzikën. Në vitin 1948, ajo doli para mikrofonit të Radio Shkupit, shënuar si këngëtarja e parë shqiptare që këndoi në gjuhën shqipe në këtë stacion. Gonxha Manakova bëri pjesë në një periudhë të vështirë historike, ku shqiptarët kishin kufizime për t’u shprehur në mediat publike. ...

>> Lexo gjithë biografinë >>
Lidhje
Komente 1