Më mbaj mend (për 1 muaj)

Grupi Polifonik I Bençes - Gju Më Gju Me Popull Lyrics

Zgjidhni me sa yje do votoni

Mesatarja:  3 / Votuan:  1

marrës - Golik Jaupi dhe Përparime Ziflaj
kthyes - Dervish Guma
hedhës - Agron Selimi

Nëpër suferin me plumba
çanin zemrat ndezur eshkë,
seli Partie u bënë
vatrat e njerëzve të thjeshtë.
Dimër jashtë e dimër brënda
mbi sofër ç`të shtronim,
sytë e tu që bënin gjumë
dhe neve na zgjonin.
Kafshatën e hiqje
dhe përtypje halle,
për lirinë tonë
për kohën e madhe.
Vëllezër dhe motra
të gjallë e të rënë,
që për Enver Hoxhën
u bët babë e nënë..

Para dyerve hapnin gjinë
nënat e thjeshta bujare,
sofër e jastëk u shtronin
zemrën e tyre të madhe.
Ta ndjente çelikun zëmra
udhën të vazhdonit,
sytë e tu që bënin gjumë
dhe neve na zgjonin.
Flisni ju kasolle
Çermenikë e Shpalë,
nga barraka e Nushe
gjer në Galigatë.
Ç`kan dalë më të lartë
gjithë malet rrotull,
se sa thjeshtësia
gju më gju me popull..

Leviz demokrat prej gurri
kasolle dhe mbetur trokë,
shkundën thërrimet e misrit
për Enver Hoxhën me shokë.
Dimër jashtë e dimër brënda
mbi sofër ç`të shtronim,
sytë e tu që bënin gjumë
dhe neve na zgjonin.
Kafshatën e hiqje
dhe përtypje halle,
për lirinë tonë
për kohën e madhe.
Vëllezër dhe motra
të gjallë e të rënë,
që për Enver Hoxhën
u bët babë e nënë..

Z`di ku e bën natën djali
sa herë Gjylua pati thënë,
po me dhëmbshurinë e saja
të prit e përcill ç`do nënë.
Dimër jashtë e dimër brënda
mbi sofër ç`të shtronim,
sytë e tu që bënin gjumë
dhe neve na zgjonin.
Flisni ju kasolle
Çermenikë e Shpalë,
nga barrak e Nushe
gjer në Galigatë.
Ç`kan dalë më të lartë
gjithë malet rrotull,
se sa thjeshtësia
gju më gju me popull...


Ky tekst u dërgua nga  sotolestele


Nuk kemi video për këtë këngë.
Grupi Polifonik I Bençes - Gju Më Gju Me Popull
Linku i videos në YouTube:
Në TeksteShqip janë rreth 100.000 këngë me videoklip dhe afërsisht 40.000 këngë të tjera që nuk kanë një videoklip në Youtube. Stafi i TeksteShqip shton çdo ditë video të reja, por është e mirëpritur ndihma e kujtdo që arrin të gjejë një videoklip që mungon, apo një version më të mirë sesa klipi që mund të jetë aktualisht në TeksteShqip.

KUR PRANOHET NJË VIDEO E DËRGUAR:

Për verifikimin nga stafi mund të duhen pak minuta deri në disa orë, por garantojme që gjithsesi verifikimi do të kryhet brenda 24 orësh.

VIDEO E DËRGUAR NUK U PRANUA?

Një video e dërguar nuk do të pranohet nga stafi i TeksteShqip nëse:
1. Video e dërguar është fshirë ndërkohë nga YouTube ose është e padisponueshme.
2. Video nuk i përket këngës "Gju Më Gju Me Popull".
3. Video është e këngës "Gju Më Gju Me Popull", por nuk këndohet nga Grupi Polifonik I Bençes.
4. Video që kemi në TeksteShqip, është më cilësore se ajo e dërguar.
5. Video që kemi në TeksteShqip, është zyrtare, ndërsa ajo e dërguar, jo.


Më Shumë Këngë Nga Grupi Polifonik I Bençes:


Komente 0